20220727_NagyE_SciRep

Gyógyszerhatóanyagok méretcsökkentésével kísérleteztek szegedi kutatók - a világ egyik vezető lapja számol be az eredményekről

A Nature lapcsaládba tartozó Scientific Results folyóirat közli egy gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag szegedi fizikusok által vezetett méretcsökkentési eljárásának eredményeit.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének Fény-Anyag Kölcsönhatási Kutatócsoportjának munkatársai lézerek segítségével csökkentették le egy Meloxicam nevű gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag részecskeméretét, majd - vegyész, orvos és gyóyszerész kollégák bevonásával - alapos vizsgálatnak vetették alá a keltett részecskéket. A pozitív eredményekkel zárult vizsgálatsorozat a Nature lapcsaládba tartozó Scientific Results folyóiratban került közlésre.


"A hatóanyagok oldékonyságának javítása egy egyre növekvő kihívás a gyógyszeripar számára. A hasznosulás javításának egyik módja a részecskeméret csökkentés, aminek köszönhetően megnő az aktív felület. Az aprózás innovatív módja az impulzuslézeres abláció, ami egy segédanyag mentes és hatékony technika. Ezen cikkben a meloxicam, egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyag, desztillált víz közegbeli, különböző hullámhosszakon végzett impulzuslézeres ablációja kapcsán elért eredményeinket mutatjuk be. A keltett részecskéket fizikai, kémiai és hatástani vizsgálatoknak vetettük alá. Mérésekkel igazoltuk, hogy ezen lézeres eljárással a szubmikrométer - néhány mikrométer mérettartományba eső, jelentős kémia károsodástól menetes, a referencia anyag oldékonyságát és gyulladáscsökkentő hatását többszörösen meghaladó részecskéket tudunk előállítani lézeres ablációval" - mondta el Nagy Eszter végzős doktorandusz, a kutatás vezetője.


A szegedi kutatók publikációja ezen a linken érhető el. Korábbi, részletesebb írásunk a kutatócsoport eredményeiről pedig itt található.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Sulyok_Tamas_es_Szabo_Gabor_a_parlamentben_a_Szechenyi-dijak_atadasakor._Foto_MTI

Állami elismeréseket adtak át március 15., nemzeti ünnepünk alkalmából az Országházban március 14-én. A Szegedi Tudományegyetemről is többen vehettek át rangos kitüntetéseket. Széchenyi-díjat kapott Prof. Dr. Szabó Gábor fizikus, az ELI ALPS ügyvezető igazgatója, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Magyar Érdemrend Lovagkereszt Polgári Tagozat kitüntetésben részesült Dr. Törőcsikné Dr. Görög Márta, az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja. Szintén Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével ismerte el az államfő Dr. Földesi Irén belgyógyász, klinikai farmakológus, a Szentesi Multidiszciplináris Centrum diabetológus főorvosa több évtizedes munkáját.

Kövess minket



instagramYouTube