

Dr. Molnár Miklós, az SZTE Kísérleti Fizikai Tanszék nyugalmazott egyetemi docense kapta idén az Eötvös Loránd Fizikai Társulat legnagyobb rangú kitüntetését.
Nyugdíjas kollégánk, Dr. Molnár Miklós az Eötvös Loránd Fizikai Társulat 2026. május 15-i küldöttgyűlésén vehette át a Társulat Érme kitüntetést.
Dr. Molnár Miklós 1970-től 2006-os nyugdíjazásáig dolgozott a Szegedi Tudományegyetem (korábban JATE) Kísérleti Fizikai Tanszékén; először tanársegédi, majd adjunktusi, 1999-től pedig docensi beosztásban. 1991-től 2004-ig az SZTE TTK Fizikus Tanszékcsoportjának vezetőhelyettese, 1993-tól 2001-ig a Kísérleti Fizikai Tanszék tanszékvezető-helyettese volt. 1982-2006 között a Kísérleti Fizikai Tanszék fizika szakmódszertani csoportjában végezte oktató- és tudományos munkájának túlnyomó részét.
Aktív pályája során a Fizikus Tanszékcsoport egyik legmeghatározóbb oktatójává vált, számos különböző jellegű tárgyat (előadások; számolási, laboratóriumi és műhely- és tanítási gyakorlatok; szakmódszertani speciális kollégiumok; módszertani és fizikatörténeti szemináriumok) oktatott, illetve vezetett fizikatanár, fizikus, illetve gyógyszerész szakos hallgatók számára. A kurzusok mellett több évfolyam évfolyamefelelős oktatója volt, valamint több mint 60 tanárjelölt, illetve tanár szakdolgozati, tudományos diákköri és tanár-továbbképzési záródolgozati munkáját irányította. Sok éven keresztül látott el intézeti és kari testületi, illetve bizottsági feladatokat, különösen az egyetemi felvételi eljárásokkal kapcsolatban.
Országos szinten is jelentős munkásságából feltétlenül kiemelendő a tankönyvek és feladatgyűjtemények írásával, lektorálásával kapcsolatos tevékenysége, országhatáron innen és túl tartott iskolai tudománynépszerűsítő előadásai és kísérletes bemutatói, valamint az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV) Fizika Tantárgyi Bizottságában másfél évtizeden keresztül végzett munkája. Szakmódszertani témájú, zömében magyar nyelvű cikkeinek száma több mint 60; 1993-tól a Fizika Tanítása c. folyóirat Szerkesztő Bizottságának volt a tagja, 2007-től az ABACUS című folyóirat Fizika rovatát vezette. 1978 és 1982 között az MTA Spektroszkópia Albizottság Lumineszcencia Munkacsoportjának titkára volt több, Szegden megrendezett tudományos konferencia szervezésében is aktív szerepet vállalt. Munkásságát számos díjjal ismerték el.
A felterjesztés szempontjából különösen fontos az Eötvös Loránd Fizikai Társulatban végzett, kiemelkedően aktív munkássága. 1971-től tagja az ELFT-nek, a Csongrád megyei Területi Csoport vezetőségének tagja, illetve titkára volt több választási cikluson keresztül, majd az ELFT Ellenőrző, illetve Felügyelő Bizottság, illetve a Fizikatörténeti Szakcsoport vezetőségi tagjaként tevékenykedett. Négy éven át az ELFT egyik főtitkár-helyettesi tisztségét látta el. 1993-ig vezette a Művelődési és Közoktatási Minisztérium és az ELFT által működtetett Fizikai Diákolimpiára Előkészítő Szakkör dél-magyarországi területi csoportját, amelyből az évek során több, a Nemzetközi Fizikai Diákolimpián eredményesen szereplő diák is kikerült.
Dr. Molnár Miklós példaértékű hivatástudata, a tanári szakma iránti elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen, egész pályafutása során minden lehetőséget megragadott, amivel a fizikaoktatást, a fizika népszerűsítését országszerte és határainkon túl is segíthette. Évtizedekre visszanyúló, rendkívül eredményes, fizikatanárok generációit graduális és posztgraduális képzésben tanító és nevelő munkája, illetve rendkívül magas szintű tehetséggondozó és ismeretterjesztő tevékenysége elismeréséül 2026-tól az "Eötvös Loránd Fizikai Társulat Érme" díj kitüntetés birtokosa.
