JGYPK_tanari_szak3

Komplex természettudományos látásmód és tudás szerezhető az SZTE-JGYPK természettudomány-környezettan tanári mesterképzésével

Természettudomány-környezettan szakos tanárképzést indított a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara a 2022/23-es tanévtől. A szak elsősorban Z-generációs fiataloknak és azoknak ajánlott, akik nyitottak a komplex természettudományos szemléletre, valamint a tanári pályára és a környezetvédelemre.

A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara a 2022/23-es tanévtől indította az osztatlan, kötött szakpáros természettudomány-környezettan szakos tanárképzést. A 2023/24-es tanévtől lehetőség nyílik a természettudomány-környezettan szakos tanárképzés 4 féléves részidős képzésének indítására is, amely levelező formában megvalósítható. A természettudomány-környezettan szakos tanárképzést, azok az intézmények indíthatták, ahol korábban az Oktatási Hivatal jegyzékébe volt foglalva a jogelőd szak, a természetismeret-környezettan tanárszak.

 

– A szakot országosan „Z”-szaknak nevezték el, utalva a Z-generációra, illetve arra a felelős magatartású korosztályra, aki a jövőt a társadalmi- és környezetbiztonság fenntartható folyamataiban képzeli el. A természettudomány-környezettan szak nemcsak a már leírt jellegzetességeiben új, hanem abban is, hogy, komplex probléma- megközelítésekre készíti fel a képzésben résztvevőket. Társadalmunk innovatív megoldásai természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai gondolkodást alkalmazni tudó generáció felnevelését igénylik. Tehát, olyan tanárok jelenlétére lesz szükség, akik a fizika, kémia, biológia, földtudomány tudástartalmait egy-egy fontos probléma megoldásában egyszerre, integráltan képesek alkalmazni. A természettudomány-környezettan szakos tanárképzés során ezt kívánja megvalósítani az SZTE, mégpedig a komplex természettudományos problémamegoldás képességének és a társult kompetenciáknak a kialakításával – mondta el Dr. habil. Gálfi Márta, szakfelelős.

 

Az SZTE-JGYPK szakfelelős főiskolai tanárától megtudtuk, hogy a természettudomány-környezettan szakon végzettek az alapfokú köznevelésben a természettudomány, fizika, kémia és biológia tárgyak oktatását láthatják el, illetve a 11. osztályban és a szakiskolákban taníthatnak természettudományt/természetismeretet. A tanári pálya mellett lehetőség van, olyan területen elhelyezkedni, ahol komplex természettudományos látásmódra és tudásra van szükség. Ilyen terület például a környezetvédelem, amire kiemelt hangsúlyt fektetnek a képzés során.

 

– A képzést ajánljuk minden olyan Z-generációba tartozó fiatalnak, akik felelősséget éreznek a társadalmi fenntarthatóság és környezetbiztonság iránt. Továbbá azoknak a már gyakorló tanároknak, akik természettudományos diszciplináris végzettségűek. Nem utolsó sorban minden olyan természettudományos MSc. diplomával rendelkező szakembernek, akik az integrált természettudományos megközelítéseket a komplex problémakezeléseknél jelentősnek tartják – tette hozzá az SZTE-JGYPK tanára.

Mátó Gábor

Fotó: A Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Televíziója

 

A Szegedi Tudományegyetem 2023/24-ben induló új képzéseiről korábban itt írtunk.


Az SZTE új képzései közül a geoinformatika mesterképzésről írt cikkünk itt, a táplálkozástudományi mesterképzéssel kapcsolatos pedig itt olvasható.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Marx_Eva_felveteliMarx Éva - BTK, magyar

Elsőéves hallgatóként nincs még sok tapasztalatom, de azt már ennyi idő után is elmondhatom, hogy nagyon elégedett vagyok az egyetemmel. A közvetlen tanárok, szakmai felkészültségük, a gazdag könyvtári állomány, a színes kulturális programok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a végzéskor ne csak elismert diplomát kapjak, hanem az egyetemi éveket hasznosan is töltsem.



Tolnai_SaraTolnai Sára - JGYPK, gyógypedagógia

A gyerekek mindig is meghatározták az életem. Édesanyám óvónő, mindig csodálattal figyeltem az ő munkáját, viszont nem akartam ugyanazt az utat bejárni. Úgy gondoltam, hogy olyan pályát szeretnék választani, amiben több kihívás van, ezért választottam a gyógypedagógiát. Tanultam Budapesten is, de nem lehet összehasonlítani a kettőt. Szerintem Szeged jóval diákközpontúbb. Véleményem szerint a Szegedi Tudományegyetem megkönnyíti diákjai életét a sokféle ösztöndíj-lehetőséggel, az ingyenes tömegközlekedéssel, és ráadásul a sikeres nyelvvizsgának az árát visszatéríti. Azt hiszem, az egyetemen eltöltött esztendők lesznek életem legszebb évei.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.