20201118_maszkok_w

Maszkok részecskeáteresztését vizsgálják szegedi fizikusok

Az SZTE Fizikai Intézet Lézeres Aeroszolkutató Laboratóriumában dolgozó munkatársaink egészségügyi maszkok részecskeáteresztési képességeit is vizsgálják.

Az M1 csatorna 2020. november 17-i híradójában bemutatták intézetünk Lézeres Aeroszolkutató Laboratóriumát, ahol kollégáink az utóbbi hónapokban egészségügyi maszkok részecskeáteresztési képességeit is vizsgálták. Fontos konklúzió, hogy a megfelelő maszkviselés a fizikusok mérési eredményei szerint is jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy a levegőben lévő vírushordozó részecskék a szánkon vagy az orrunkon keresztül a szervezetünkbe jussanak:
https://hirado.hu/videok/bebizonyitottak-vedenek-a-maszkok/


20201118_maszkok


További sajtómegjelenések a témában:

Szeged VTV - Kvantum magazinműsor (2020. november)

Klubrádió "Esti gyors" műsor (2020. november 19.), a műsor 13:43 percétől





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube