20210527_jwst_0

Szegedi diplomával is elérhető a NASA 10 milliárd dolláros űrtávcsöve

Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok több kutatási tervvel is nyertek távcsőidőt a NASA 10 milliárd dolláros James Webb-űrteleszkópjára, amely a tervek szerint idén októberben startol majd.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Asztrofizikai Kutatócsoportjának munkatársa, Szalai Tamás - a szakterület vezető amerikai és európai kutatóit tömörítő együttműködések keretében - négy projekttel is szerepel a NASA következő zászlóshajó-misszója, a James Webb-űrtávcső első körben kiírt távcsőidő-pályázata nyerteseinek listáján. Szintén győztes pályázatok kezdeményezői között találkozhatunk két Szegeden végzett, hosszú évek óta az Egyesült Állomokban dolgozó asztrofizikus, Gáspár András és Apai Dániel nevével (jelenleg mindketten a neves Arizonai Egyetem kutatói).


Kollégánknak a napokban megjelent írása részletesen bemutatja az űrtávcső fejlesztésének eddigi történetét, valamint azt, milyen módon is zajlik egy űrtávcsőidő-pályázat megírása:

Webbre fel! Magyar kutatók is észlelhetnek majd minden idők legdrágább űrteleszkópjával (csillagaszat.hu, 2021.06.01.)





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube