20220919_csillagazast_napja_muzeum

Csillagászat Napja (2022.09.24.)

Szeptember 24-én, szombaton este 18 órától kerül sor a 2022-es Csillagászat Napja programra a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.

A programra az SZTE TTIK Fizikai Intézet csillagász munkaközössége, a Szegedi Csillagvizsgáló és az Magyar Csillagászati Egyesület Szegedi Helyi Csoportja szervezésében kerül sor.


Az előadások menetrendje:
18:30 – Csillagászati bakancslista

19:30 – Kísérőnk a Hold

20:30 – SETI, avagy hogy keressünk életet a Földön kívül

21:30 – Exobolygók egzotikus világa


Távcsövezés a múzeum mindkét teraszán felváltva induló csoportokkal (egy turnus max. 20 fő) – ehhez helyszíni (ingyenes) regisztráció szükséges.


Belépőjegyek a normál nyitvatartásaink megszokott áron válthatóak (Felnőtt: 1500 Ft, Kedvezményes: 800 Ft/fő) elővételben és korlátozott számban a helyszínen is; ingyenes belépésre (SZTE-s jegy) ezúttal sajnos nincs lehetőség.


Az esemény linkje itt: https://www.facebook.com/events/2248528151972246/?ref=newsfeed


A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube