nyito_karikokatalin_kisbolygo

Kisbolygót kapott Karikó Katalin!

A 2002-ben talált aszteroida a Szegeden indult kisbolygó-megfigyelési program eredménye volt, a felfedezés Sárneczky Krisztián programvezető kutató és Heiner Zsuzsanna, az SZTE akkori csillagász hallgatójának észlelőmunkája során történt.

Sárneczky Krisztián vezetésével - a szegedi egyetem támogatásával, a Szegedi Csillagvizsgáló műszereivel - 1997-ben indult szervezett kisbolygó-megfigyelési program, ami hamarosan nagyobb obszervatóriumokba települt át. Az azóta felfedezett közel kétezer aszteroida jó részét az ELKH (korábban MTA) CSFK Csillagászati Intézet Piszkéstetői Megfigyelő Állomásának 60 cm-es Schmidt-távcsövével találták a CSFK kutatói, valamint az SZTE és az ELTE hallgatói, munkatársai.
A Karikó Katalinról elnevezett kisbolygót 2002. január 11-én Sárneczky Krisztián és Heiner Zsuzsanna (az SZTE akkori csillagász hallgatója, jelenleg a berlini Humboldt Egyetem laborvezető fizikusa) fedezte fel. A nagyjából 1,5 km átmérőjű űrszikla a Mars és a Jupiter közötti fő kisbolygóöv belső részén keringve 3,7 év alatt kerüli meg a Napot.

A csillagaszat.hu portál híre (forrás)

Az SZTE sajtóirodájának összefoglaló cikke





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube