20220727_NagyE_SciRep

Gyógyszerhatóanyagok méretcsökkentésével kísérleteztek szegedi kutatók - a világ egyik vezető lapja számol be az eredményekről

A Nature lapcsaládba tartozó Scientific Results folyóirat közli egy gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag szegedi fizikusok által vezetett méretcsökkentési eljárásának eredményeit.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének Fény-Anyag Kölcsönhatási Kutatócsoportjának munkatársai lézerek segítségével csökkentették le egy Meloxicam nevű gyulladáscsökkentő gyógyszerhatóanyag részecskeméretét, majd - vegyész, orvos és gyóyszerész kollégák bevonásával - alapos vizsgálatnak vetették alá a keltett részecskéket. A pozitív eredményekkel zárult vizsgálatsorozat a Nature lapcsaládba tartozó Scientific Results folyóiratban került közlésre.


"A hatóanyagok oldékonyságának javítása egy egyre növekvő kihívás a gyógyszeripar számára. A hasznosulás javításának egyik módja a részecskeméret csökkentés, aminek köszönhetően megnő az aktív felület. Az aprózás innovatív módja az impulzuslézeres abláció, ami egy segédanyag mentes és hatékony technika. Ezen cikkben a meloxicam, egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyag, desztillált víz közegbeli, különböző hullámhosszakon végzett impulzuslézeres ablációja kapcsán elért eredményeinket mutatjuk be. A keltett részecskéket fizikai, kémiai és hatástani vizsgálatoknak vetettük alá. Mérésekkel igazoltuk, hogy ezen lézeres eljárással a szubmikrométer - néhány mikrométer mérettartományba eső, jelentős kémia károsodástól menetes, a referencia anyag oldékonyságát és gyulladáscsökkentő hatását többszörösen meghaladó részecskéket tudunk előállítani lézeres ablációval" - mondta el Nagy Eszter végzős doktorandusz, a kutatás vezetője.


A szegedi kutatók publikációja ezen a linken érhető el. Korábbi, részletesebb írásunk a kutatócsoport eredményeiről pedig itt található.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Screenshot_from_2023-10-09_17-44-45

A következő alkalomra - "Látványos kísérletek az elektromágnesség és atomfizika témaköreiből" - 2024. április 26-án (péntek) 16 órától, az ismétlésre 27-én (szombat) 11 órától kerül sor.

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

Kövess minket



instagramYouTube