20221125_GyI

Gyémánt Iván-emlékülés (november 25.)

A közelmúltban elhunyt kollégánk emlékére szervezett ülésre 2022. november 25-én, pénteken 13 órától kerül sor az MTA SZAB székházban.

2022. augusztusában elhunyt kollégánk tiszteletére az SZTE TTIK Fizikai Intézete és MTA SZAB Fizikai, Informatikai és Matematikai Szakbizottsága Gyémánt Iván-emlékülést szervez.

- Időpont: 2022. november 25. (péntek), 13 óra

- Helyszín: MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székháza (6720 Szeged, Somogyi u. 7.)


A nyitóelőadást Dr. Szabó Gábor, a Fizikai Intézet professzora, az MTA rendes tagja tartja, majd Dr. Gyémánt Iván tanítványainak és munkatársainak szakmai előadásai kerülnek sorra.


Részletes program:

- Szabó Gábor: Emlékezés, méltatás

- Benedict Mihály-Varga Zsuzsanna: Gyémánt Iván a tanár és kutató

- Paragi Gábor: Sűrűségfunkcionál elméleti kutatások a szegedi Elméleti Fizikai Tanszéken

- Karsai Márton: Temporális hálózatok irányított perkolációja

- Hack Szabolcs: Kétatomos molekulák lézertérben

- Fehér László: Integrálható Hamilton-rendszerek Poisson redukcióból


Az emlékülés előreláthatólag 15.30-ig tart majd.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube