Együttműködéseink

Kutatóintézetek

Ipari kapcsolatok

Az Intézet ipari kutatásokban is aktív szerepet vállal, melyekbe szintén várjuk a tehetséges hallgatók bekapcsolódását. Ezek a cégek egyúttal elhelyezkedési lehetőségeket is kínálnak a nálunk végzett hallgatóknak.

Fontosabb aktív együttműködéseink:

LIGO Tudományos Kollaboráció

A mintegy 100 kutatási intézmény és egyetem több, mint 1000 kutatóját tömörítő nemzetközi kollaboráció tagjaként vesz részt a Gravitációelméleti Kutatócsoport a gravitációs hullámok keresésében a LIGO, Virgo és Kagra lézer-interferometrikus gravitációshullám-detektorok segítségével. A kollaboráció 2015-ben mutatott ki először gravitációs hullámokat. Ezt a teljesítményt Nobel-, Special Breakthrough, Kozmológiai Gruber és egyéb rangos díjakkal jutalmazták. Azóta két gravitációshullám-katalógus látott nyilvánosságot, a hullámok forrásai összeolvadó fekete lyukak és neutroncsillagok. A kollaboráció kidolgozta a Hubble-állandó mérésének új módszerét, valamint elsőként figyelt meg közepes tömegű fekete lyukat. Megerősítette, hogy a gravitációs hullám fénysebességgel terjed. Csoportunk tagságát évente újítjuk, hallgatóink lehetőséget kapnak az adatelemzésbe való bekapcsolódásra.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Screenshot_from_2023-10-09_17-44-45

A következő alkalomra - "Látványos kísérletek az elektromágnesség és atomfizika témaköreiből" - 2024. április 26-án (péntek) 16 órától, az ismétlésre 27-én (szombat) 11 órától kerül sor.

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

Kövess minket



instagramYouTube