

Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.
Két munkatársunk, Dr. Barna Barnabás (Kísérleti Fizikai Tanszék) és Dr. Kohut Attila (Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) is a nagy presztízsű MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj idei nyertesei között szerepel!
Ünnepélyes keretek között rendezték meg a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Tehetséggondozó Tanács közös Talent díjátadó ünnepségét, ahol a tanév legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó hallgatóit ismerték el. Az SZTE Fizikai Intézet több hallgatója is részesült díjazásban.
A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete és a gyászoló család mély fájdalommal tudatja, hogy Dr. Várkonyi Zoltán, az SZTE TTIK volt Biofizikai Tanszékének nyugalmazott docense 2025. június 14-én, életének 87. évében elhunyt.
Temetése 2025. június 30-án (hétfőn) 13:00 órakor lesz a Belvárosi temetőben.
Posztdoktori kutatói álláshelyek finanszírozását biztosító, ún. COFUND-típusú EU-pályázatot nyert el egy nemzetközi konzorcium a párizsi Saclay egyetem vezetésével, az SZTE közreműködésével. A "UPSaclay Scientific Training And Research programme for the next generation of Physicists" c. program keretében a párizsi intézmény veszi majd fel a tehetséges ifjú tudósokat, akik számára lehetőség lesz a társult konzorciumi tagok kutatóhelyeire, így Szegedre is ellátogatni néhány hónapra, a pályázat költségén.
Nagy Csongor harmadéves fizikushallgatónk, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet gyakornoka az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Optika és Lézerfizika Tagozatán Felületi plazmonok időbontott ellipszometriai vizsgálata című dolgozatával harmadik helyezést ért el. Csongor a fizikához vezető különleges útjáról adott interjút az ELI ALPS-nak.
Gilinger Tibor kétszeres OTDK és TDK résztvevő, másodéves kora óta a TeWaTi kutatócsoport tagja, PhD-hallgató, a lézeres kutatások ígéretes alakja. A fiatal kutató 2. helyezést ért el a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában, ennek apropóján a nagy intenzitású lézerekhez kötő kutatási témájáról, a kutatócsoportban végzett munkájáról, tudományos pályájának eddigi állomásairól, valamint az OTDK-n szerzett tapasztalatairól kérdeztük. Tibor kiváló példakép lehet mindazok számára, akik már hallgatóként belevágnának a kutatásba és elmélyednének a fizika különleges világában.
Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely - köztük az SZTE TTIK Fizikai Intézete - részesült idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben.
Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.