Kiemelt hírek

2025. július 08.

A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetében immár harmadik éve végzünk kérdőíves felmérést a végzős hallgatóink körében. Célunk, hogy első kézből kapjunk visszajelzést a képzésről, és a hallgatók tapasztalatai, javaslatai alapján úgy fejlesszük oktatási tevékenységünket, hogy az még inkább hallgatóbarát legyen.

2025. június 30.

Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

2025. május 20.

Nagy örömmel nyújtjuk át Intézetünk legfrissebb kiadványát, amely tematikus válogatásként ad ízelítőt a 2024-es év kutatási eredményeiből, szakmai sikereiből. Az SZTE TTIK Fizikai Intézetében folyó munka a fizika és rokon tudományterületek széles spektrumát öleli fel – az alapkutatásoktól kezdve az ipari és társadalmi hasznosításra is alkalmas alkalmazott kutatásokig.


2025. május 27.

Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely - köztük az SZTE TTIK Fizikai Intézete - részesült idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben.

2025. május 30.

Gilinger Tibor kétszeres OTDK és TDK résztvevő, másodéves kora óta a TeWaTi kutatócsoport tagja, PhD-hallgató, a lézeres kutatások ígéretes alakja. A fiatal kutató 2. helyezést ért el a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában, ennek apropóján a nagy intenzitású lézerekhez kötő kutatási témájáról, a kutatócsoportban végzett munkájáról, tudományos pályájának eddigi állomásairól, valamint az OTDK-n szerzett tapasztalatairól kérdeztük. Tibor kiváló példakép lehet mindazok számára, akik már hallgatóként belevágnának a kutatásba és elmélyednének a fizika különleges világában.

2025. június 02.

Az ELFT Atom-, Molekulafizikai és Kvantumelektronikai Szakcsoportja 2025. szeptember 2–4. között Fotonika Nyári Iskolát szervez, amelyre szeretettel várjuk a fotonika és kapcsolódó tudományterületek iránt érdeklődő BSc, MSc és PhD hallgatókat Magyarország valamennyi egyeteméről.

2025. május 07.

Örömmel jelentjük, hogy pár év kihagyás után újra megrendezésre kerül a Kvantumelektronika Szimpózium, melyen a hazai kvantumelektronikával, lézerfizikával, optikával foglalkozó kollégák, kutatók, kutatócsoportok ismét találkozhatnak, a fiataljaink pedig ismerkedhetnek, személyes kapcsolatok, új együttműködések alakulhatnak.

2025. június 04.

A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.

2025. május 06.

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

2023. augusztus 24.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézete különböző témalehetőségekkel várja a kutatás iránt érdeklődő középiskolás diákok jelentkezését!





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

szent_gyo__rgyi_albert_kiva__lo__sa__gi_u__nnepse__g_w_31

Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben - köztük intézetünk oktatóit, dolgozóit is.

Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

Kövess minket



instagramYouTube