

Nagy örömmel nyújtjuk át Intézetünk legfrissebb kiadványát, amely tematikus válogatásként ad ízelítőt a 2024-es év kutatási eredményeiből, szakmai sikereiből. Az SZTE TTIK Fizikai Intézetében folyó munka a fizika és rokon tudományterületek széles spektrumát öleli fel – az alapkutatásoktól kezdve az ipari és társadalmi hasznosításra is alkalmas alkalmazott kutatásokig.
Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely - köztük az SZTE TTIK Fizikai Intézete - részesült idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben.
Az ELFT Atom-, Molekulafizikai és Kvantumelektronikai Szakcsoportja 2025. szeptember 2–4. között Fotonika Nyári Iskolát szervez, amelyre szeretettel várjuk a fotonika és kapcsolódó tudományterületek iránt érdeklődő BSc, MSc és PhD hallgatókat Magyarország valamennyi egyeteméről.
Örömmel jelentjük, hogy pár év kihagyás után újra megrendezésre kerül a Kvantumelektronika Szimpózium, melyen a hazai kvantumelektronikával, lézerfizikával, optikával foglalkozó kollégák, kutatók, kutatócsoportok ismét találkozhatnak, a fiataljaink pedig ismerkedhetnek, személyes kapcsolatok, új együttműködések alakulhatnak.
A fenntartható vízgazdálkodási megoldások kidolgozását kutatják az SZTE Mezőgazdasági Kar korábbi Nyúltelepén, amely a régi elnevezésből kiindulva kapta a Nyúlmező nevet. A terület régóta érintetlen, amelyet csak kaszálóként használtak, így ideális helyszín lehet a megszokottól eltérő mérési módszerek alkalmazására. A mérőállomás lehetőséget biztosít a vízvisszatartás és a vízmennyiség változásának részletes vizsgálatára a talajban.
A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.
A kvantumszámítástechnika alkalmazásairól vezettek be választható modult a Szegedi Tudományegyetem TTIK Fizikai Intézetének fotonikai-mérnöki mesterszakján. A Kvantumoptika és kvantuminformatika nevű modul a tárgy kutatás-fejlesztési eredményeivel ismerteti meg a hallgatókat és idővel az SZTE saját kutatásaihoz is keretül szolgálhat. A terület alapfogalmairól Dr. Földi Péter egyetemi tanár, az Elméleti Fizikai Tanszék vezetője és Dr. Trényi Róbert egyetemi adjunktus, a tanszék kvantumkommunikációval foglalkozó kutatója válaszolt kérdéseinkre.
Az SZTE TTIK Fizikai Intézete különböző témalehetőségekkel várja a kutatás iránt érdeklődő középiskolás diákok jelentkezését!
Az SZTE TTIK Fizikai Intézet különböző programokat kínál mind a környékbeli, mind az osztálykirándulás keretében érkező iskolai csoportoknak.