

A Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetében immár harmadik éve végzünk kérdőíves felmérést a végzős hallgatóink körében. Célunk, hogy első kézből kapjunk visszajelzést a képzésről, és a hallgatók tapasztalatai, javaslatai alapján úgy fejlesszük oktatási tevékenységünket, hogy az még inkább hallgatóbarát legyen.
Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.
Nagy örömmel nyújtjuk át Intézetünk legfrissebb kiadványát, amely tematikus válogatásként ad ízelítőt a 2024-es év kutatási eredményeiből, szakmai sikereiből. Az SZTE TTIK Fizikai Intézetében folyó munka a fizika és rokon tudományterületek széles spektrumát öleli fel – az alapkutatásoktól kezdve az ipari és társadalmi hasznosításra is alkalmas alkalmazott kutatásokig.
Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely - köztük az SZTE TTIK Fizikai Intézete - részesült idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben.
Gilinger Tibor kétszeres OTDK és TDK résztvevő, másodéves kora óta a TeWaTi kutatócsoport tagja, PhD-hallgató, a lézeres kutatások ígéretes alakja. A fiatal kutató 2. helyezést ért el a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában, ennek apropóján a nagy intenzitású lézerekhez kötő kutatási témájáról, a kutatócsoportban végzett munkájáról, tudományos pályájának eddigi állomásairól, valamint az OTDK-n szerzett tapasztalatairól kérdeztük. Tibor kiváló példakép lehet mindazok számára, akik már hallgatóként belevágnának a kutatásba és elmélyednének a fizika különleges világában.
Az ELFT Atom-, Molekulafizikai és Kvantumelektronikai Szakcsoportja 2025. szeptember 2–4. között Fotonika Nyári Iskolát szervez, amelyre szeretettel várjuk a fotonika és kapcsolódó tudományterületek iránt érdeklődő BSc, MSc és PhD hallgatókat Magyarország valamennyi egyeteméről.
Örömmel jelentjük, hogy pár év kihagyás után újra megrendezésre kerül a Kvantumelektronika Szimpózium, melyen a hazai kvantumelektronikával, lézerfizikával, optikával foglalkozó kollégák, kutatók, kutatócsoportok ismét találkozhatnak, a fiataljaink pedig ismerkedhetnek, személyes kapcsolatok, új együttműködések alakulhatnak.
A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.
Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.
Az SZTE TTIK Fizikai Intézete különböző témalehetőségekkel várja a kutatás iránt érdeklődő középiskolás diákok jelentkezését!