Screenshot_from_2023-10-09_17-44-45

KísérletEST - tematikus kísérletes előadássorozat

A következő alkalomra - "Látványos kísérletek az elektromágnesség és atomfizika témaköreiből" - 2024. április 26-án (péntek) 16 órától, az ismétlésre 27-én (szombat) 11 órától kerül sor.

Kiserletest_aprilis_szines


Az SZTE Fizikai Intézet igyekszik segíteni a fizikát tanító kollégák cseppet sem könnyű munkáját.

Ennek keretében folytatódik 2024 tavaszán is Ignácz Ferenc mesteroktató kísérletes előadássorozata, melynek során az általános- és középiskolák tananyagához kapcsolódóan mutat be tematikus kísérleteket havonta egy-egy másfél órás előadás formájában.

Elsősorban olyan kísérleteket tervezünk bemutatni, amelyek kivitelezésére a legtöbb iskolában nincs lehetőség. Továbbá az előadások végén lehetőséget biztosítunk a diákok számára a bemutatott kísérletek kipróbálására is ellenőrzött keretek között.

A nagyszámú érdeklődőre való tekintettel minden előadás két időpontban kerül megtartásra (péntek délutánonként ill. szombat délelőttönként) a Fizikai Intézet Budó Ágoston előadótermében.

Időpontok a tavaszi félévben:

  • 2024. február 23-án 16.00-18:00 és 24-én 11.00-13:00 - Látványos kísérletek az optika témaköréből lézerekkel és egyéb fényforrásokkal

  • 2024. március 22-én 16.00-18:00 és 23-án 11.00-13:00 - Forog-e a Föld? Látványos mechanikai és hőtani kísérletek

  • 2024. április 26-án 16.00-18:00 és 27-én 11.00-13:00 - Látványos kísérletek az elektromágnesség és atomfizika témaköreiből

  • 2024. május 24-én 16.00-18:00 és 25-én 11.00-13:00 - Látványos évadzáró kísérletek több témakörből

Intézményi többletpont-beszámítási lehetőség

Fontos újdonság a felsőoktatási felvételi előtt állók számára, hogy a 2024. szeptemberi felvételi időszaktól kezdve a jelentkezők intézményi többletpontokat szerezhetnek az egyes felsőoktatási intézmények által előre rögzített módon. Az intézményi többletpontok elszámolásához minden esetben előzetes, speciális regisztrációra van szükség az SZTE Modulo rendszerében.

A jelentkezés menete:

1. Regisztráció

2. Bejelentkezést követően válasszuk az SZTE Intézményi többletpont jelentkezés űrlapot, melynek a kitöltését megkezdve lehet jelentkezni az adott programra (FizShow).

3. Kitöltve a kért adatokat, majd a Fenti adatok rögzítése gombra kattintva az űrlap állapotot vált és itt lehet kiválasztani a csatolható jelentkezések közül az adott programot (FizShow) a „Válassza ki, milyen többletpontot kíván megszerezni!" legördülő mezőből.
4. Kiválasztást követően a Folytatás gombra kattintva megnyílik az előzőleg kiválasztott űrlap a felhasználó számára.
5. A Beadás gombra kattintva a felhasználó vissza lesz irányítva az SZTE Intézmény többletpont jelentkezés dokumentumához, ahol újabb űrlapot tud kiválasztani és csatolni a listából.

A többletpontok beszámításának feltételei:

  • Teljesítés: az előadások legalább 80%-án részvétel, valamint az utolsó alkalom során megírt teszt legalább 80%-os teljesítése
  • Melyik szakokra való jelentkezéskor érvényesíthető: fizika, fizikatanár, biomérnöki, környezetmérnöki, vegyészmérnöki
  • További feltétel: az SZTE TTIK Fizikai Intézet által kiadott igazolás
  • Többletpont értéke: 25 pont


Adatkezelési tájékoztató





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Screenshot_from_2023-10-09_17-44-45

A következő alkalomra - "Látványos kísérletek az elektromágnesség és atomfizika témaköreiből" - 2024. április 26-án (péntek) 16 órától, az ismétlésre 27-én (szombat) 11 órától kerül sor.

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

Kövess minket



instagramYouTube