sn2019muj

SN 2019muj: egy különleges szupernóva a szegedi asztrofizikusok célkeresztjében

Egy, szegedi asztrofizikusok által vezetett, nemzetközi együttműködésben zajló projekt keretében vizsgálták a különleges, ún. Iax típusú szupernóvák családjába tartozó, egyik legutóbb felfedezett csillagrobbanást.

Újabb rangos folyóiratcikk került elfogadásra szegedi (kötődésű) asztrofizikusok tollából! A Barna Barnabás (jelenleg a cseh Tudományos Akadémia prágai Csillagászati Intézete, előtte és 2021 januárjától újra az SZTE Fizikai Intézet munkatársa) által vezetett nemzetközi konzorcium (benne a legjelentősebb amerikai és európai szupernóva-észlelőhálózatok tagjaival) az SN 2019muj nevű, különleges, az ún. Iax csoportba tartozó (azaz az elképzelések szerint egy kettős rendszerben felrobbanó, de a robbanást követően nem teljesen megsemmisülő fehér törpecsillagból eredő) csillagrobbanást tanulmányozta.


A Föld különböző pontjain lévő (köztük pl. a 9,2 méteres dél-afrikai SALT, ill. a Chilében lévő 8,1 m-es Gemini-South és 3,6 m-es NTT) távcsövekkel készült fotometriai és spektroszkópiai adatsorok, illetve ezek fejlett modellezése révén sikerült újabb részleteket feltárni ezen események lefolyásával, illetve a robbanásban kidobódó anyag fizikai és kémiai jellemzőival kapcsolatban. A szakcikk a nagy presztízsű brit Monthly Notices of the Royal Astronomical Society folyóiratban kerül közlésre.


Részletes háttéranyag a két hete elfogadott, SN 2019muj jelzésű szupernóváról szóló szakcikkről (a vezető szerző Barna Barnabás kollégánk tolmácsolásában).





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube