20210527_jwst_0

Szegedi diplomával is elérhető a NASA 10 milliárd dolláros űrtávcsöve

Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok több kutatási tervvel is nyertek távcsőidőt a NASA 10 milliárd dolláros James Webb-űrteleszkópjára, amely a tervek szerint idén októberben startol majd.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Asztrofizikai Kutatócsoportjának munkatársa, Szalai Tamás - a szakterület vezető amerikai és európai kutatóit tömörítő együttműködések keretében - négy projekttel is szerepel a NASA következő zászlóshajó-misszója, a James Webb-űrtávcső első körben kiírt távcsőidő-pályázata nyerteseinek listáján. Szintén győztes pályázatok kezdeményezői között találkozhatunk két Szegeden végzett, hosszú évek óta az Egyesült Állomokban dolgozó asztrofizikus, Gáspár András és Apai Dániel nevével (jelenleg mindketten a neves Arizonai Egyetem kutatói).


Kollégánknak a napokban megjelent írása részletesen bemutatja az űrtávcső fejlesztésének eddigi történetét, valamint azt, milyen módon is zajlik egy űrtávcsőidő-pályázat megírása:

Webbre fel! Magyar kutatók is észlelhetnek majd minden idők legdrágább űrteleszkópjával (csillagaszat.hu, 2021.06.01.)





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube