Fejlec_SZTE_FI_13

Lézeres iongyorsítás és neutrongenerálás – Gilinger Tibor, a lézeres kutatások fiatal tehetsége

Gilinger Tibor kétszeres OTDK és TDK résztvevő, másodéves kora óta a TeWaTi kutatócsoport tagja, PhD-hallgató, a lézeres kutatások ígéretes alakja. A fiatal kutató 2. helyezést ért el a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában, ennek apropóján a nagy intenzitású lézerekhez kötő kutatási témájáról, a kutatócsoportban végzett munkájáról, tudományos pályájának eddigi állomásairól, valamint az OTDK-n szerzett tapasztalatairól kérdeztük. Tibor kiváló példakép lehet mindazok számára, akik már hallgatóként belevágnának a kutatásba és elmélyednének a fizika különleges világában.

Mesélj az OTDK-kutatási témádról! Miket vizsgáltál a kutatásaid során?

 

A kutatási témám szorosan a nagy intenzitású lézerekhez kötődik, de tágabb körben az optika és lézerfizika számos területén megjelenik. Mára a nagy intenzitású lézerek egyre szélesebb körben elérhetőek a tudományos közösség számára, egyre több kutatási és felhasználási terület jött/jön létre. Ilyen felhasználási terület például a lézeres anyagmegmunkálás vagy lézeres részecskegyorsítás is. Az egyik legnagyobb feladat ezen területek esetén az előállított lézerimpulzusok összegyűjtése, lefókuszálása egyetlen kicsiny pontba, ezáltal a minél nagyobb intenzitás elérése.

Munkám során a feladatom az egyik ilyen, fókuszálást végző optikai elem, a parabolatükör pontos és gyors beállítását lehetővé tevő módszer kidolgozása volt. A kutatás közben rájöttünk, hogy a kidolgozott beállítási procedúra lehetővé teszi nemcsak a parabolatükör, de a lézerimpulzusok tereléséhez szükséges többi optikai elem beállítását is, mindezt nagy precizitással.

 

Miért ezt a témát választottad?

A témaválasztásom szorosan fűződik a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium kutatásaihoz, hiszen ezen kutatócsoportban dolgozom már négy éve. Az NLTL berkein belül a lézeres iongyorsítás, illetve neutrongenerálás megvalósítása, a módszerek fejlesztése és a keltett sugárzás lehetséges felhasználási területeinek feltárása a cél. A kísérleteink egyik legfontosabb része a lézerimpulzusok fókuszálása, s a csoporton belül engem ért a megtiszteltetés, hogy egy ötlet nyomán egy új módszert dolgozzak ki a már említett probléma megoldására. Amikor a kutatásaimat ezen területen sikerrel zártam, a témavezetőmmel, Dr. Osvay Károllyal úgy döntöttünk, hogy érdemes lenne az eredményeket egy TDK-dolgozat formájában is megörökíteni.


ELI_MTA_Celtargy_kamra

Az ELI-ben lévő NLTL nyalábvonal céltárgy kamrája (kísérleti setup)

 

Milyen előnyöket, tapasztalatokat lehet szerezni az OTDK-n való részvételnek köszönhetően?

Egyrészt a TDK és OTDK lehetőséget biztosít arra, hogy fejleszd az előadói képességeidet, amelyre egy bármely tudományterületen ténykedő személynek sokszor nagy szüksége van. Másrészt a konferenciákon lehetősége van az embernek megismerkedni más, hasonló területeken ténykedő személyekkel, kapcsolatokat építeni, melyek a későbbiekben akár előnyösek is lehetnek. És nem utolsó sorban az OTDK nemcsak a szakmai dolgokról szól, rengeteg egyéb programon lehet részt venni, megismerkedni a házigazda intézménnyel, az adott város nevezetességeivel, kicsit olyan, mint egy kirándulás.

 

Mit tanultál a versenyre való felkészülésből? Milyen kihívásokkal találkoztál?

Az egyik nagy kihívás mindig a dolgozat megírása, hiszen a kutatómunkából fakadó eredményeket jól fel kell vezetni, megfelelő kontextusba helyezni, és következtetéseket levonni, valamint értékelni, mindezt megfelelően tömören.

A másik kihívás a felkészülésnél az előadás elkészítése. Egyrészt gondolni kell arra, hogy a bírálók, a zsűri milyen kérdéseket tehetnek fel, mire lehetnek kíváncsiak a kutatással kapcsolatban. Másrészt törekedni kell a dolgozat teljes bemutatására, megfelelő tömörséggel, azonban úgy, hogy annak is érthető legyen az előadás, aki először hall a témáról. És persze ott van az idő tényezője is, hiszen a konferencián szűkös időkeretet szabnak meg a dolgozat bemutatására, amelyet szigorúan be kell tartani.

 

Az OTDK-n az ország legtehetségesebb hallgatói között kellett megmérettetned magad. Milyen benyomások értek a versenyen, hogyan érezted magad?

Az első OTDK-m 2023-ban volt Veszprémben, ekkor még MSc-hallgatóként indultam a megmérettetésen. Akkor még nagyon izgultam, tartottam attól, vajon elég jó leszek-e, nem vétek-e valamilyen hibát az előadásom során, illetve, hogy tudok-e majd válaszolni a bírálók kérdéseire. Meglepődve tapasztaltam, hogy milyen barátságos a légköre az egész konferenciának. Akkor értettem meg, hogy az OTDK célja nem is igazán a verseny maga, hanem a lehetőség biztosítása arra, hogy a hallgatók bemutassák kutatásaikat, munkájukat, és ismerkedjenek a területen dolgozó társaikkal.

Az idei OTDK-n már nem izgultam annyira, hiszen tudtam, mire számíthatok, de azért nem múlt el teljesen az izgalom és a stressz, hiszen mégiscsak egy versenyről van szó. A konferencián nagyon jól éreztem magam, sok jó előadást hallhattam és a szervezők is nagyon kitettek magukért, rengeteg programmal vártak bennünket.

 

Már PhD-hallgató vagy és a TeWaTi kutatócsoportban dolgozol. Kapcsolódik a jelenlegi munkád az OTDK-kutatásodhoz?

Így van, részben a TeWaTi lézerlaboratóriumban dolgozom, részben pedig az ELI-ALPS kutatóközpontban. A TDK-témám szorosan kapcsolódik a TeWaTi kutatásaihoz, hiszen az ott épülő lézerrendszer is részben a lézeres részecskegyorsításhoz, pontosabban az ehhez szükséges céltárgy-rendszerek kifejlesztéséhez épült.

 

Milyen kutatással foglalkozol most?

A jelenlegi témám a lézeres iongyorsítás, illetve neutrongenerálás, azon belül is a kísérleti megvalósítás, amelynek egyik alfeladata volt a fókuszáláshoz használt parabolatükrök beállítása, vagyis a TDK-dolgozatom témája. A kísérletek helyszínéül az ELI-ALPS kutatóközpont MTA-laboratóriuma szolgál, itt végeztük és végezzük a kísérleteinket az NLTL berkein belül.


SZTE_TEWATI_Celtargy_kamra

A TeWaTiban található céltárgy kamra (kísérleti setup)

 

Mit jelent a lézeres iongyorsítás?

Maga az iongyorsítás úgy megy végbe, hogy egy ultravékony, néhány száz nanométer vastag folyadékhártyára fókuszáljuk a lézerfényt, és a nagy csúcsteljesítmény hatására plazma keletkezése mellett gyors ionok lépnek ki a folyadékfelszínből. Ezeket a felgyorsított ionokat egy másik céltárgyhoz, jelen esetben speciális polietilénből álló koronghoz ütköztetjük, és fúziós reakciók következtében neutronok keletkeznek.

 

Milyen felhasználási lehetőségei vannak a kutatásodnak?

Jelenlegi célunk a keltett sugárzás erősségének a felskálázása, azaz a másodpercenként előállított neutronok számának növelése, illetve a hosszú idejű működés megvalósítása. A keltett sugárzások számos területen felhasználhatóak. Az orvostudomány előszeretettel alkalmaz különböző sugárterápiákat, mint például protonterápia, melyhez mi is képesek vagyunk a megfelelő sugárzás előállítására. Emellett az orvosi izotópok gyártása is egy nagyon fontos része az orvostudománynak, s a későbbiekben mi is szeretnénk vizsgálatokat végezni, vajon a mi forrásunkkal lehetséges-e ilyen izotópok gyártása. A keltett neutronok pedig alkalmasak lehetnek az újgenerációs, úgynevezett Tórium-reaktorok üzemeltetésére is, amely reaktorok sokkal kevesebb radioaktív hulladékot termelnek, mint elődjeik. Egy szó mint száz, számos felhasználási terület kezd kialakulni a lézeres részecskeforrások, sugárforrások körül.

 

Hogyan kerültél a TeWaTi kutatócsoporthoz?

Ez a történet még valamikor a BSc-s éveim elején kezdődött, amikor is véglegesen eldöntöttem, hogy lézerekkel szeretnék foglalkozni. Az évfolyamunkból összesen hárman jelentkeztünk az első év végén optika és lézerfizika specializációra, és a csapatból a másik két személy már a kutatócsoport tagja volt. Baráti viszonyt ápoltunk mi hárman, s végül az egyik csoporttársam győzött meg egy évvel később arról, hogy jelentkezzek hozzájuk, így a második év végétől kezdve dolgozom már a kutatócsoportban.

 

Mi motivált arra, hogy jelentkezz a PhD képzésre?

Mióta a kutatócsoportban dolgozom, egyre inkább megszerettem a kutatómunkát, az azzal járó nehézségekkel együtt, ezért úgy gondoltam, hogy a mesterképzést követően több szempontból is előnyös lenne, ha a PhD mellett döntenék. Emellett volt oktatóim is arra ösztönöztek, hogy jelentkezzek PhD-ra, mert képes vagyok elvégezni, és akinek van képessége hozzá, annak meg is kell csinálnia :).

 

Mit tanácsolnál hallgatótársaidnak, akik szintén érdeklődnek a kutatás, a tudományos versenyek iránt?

Azt, hogy amint van lehetőségük bekapcsolódni valamilyen kutatásba, amely őket is érdekelheti, ne habozzanak, mert lehet, hogy életük egyik nagy lehetőségét szalasztják el. Persze nagy tehernek tűnhet a tanulás és a vizsgák mellett, de cserébe rengeteg tapasztalatot szerezhetnek, illetve megismerkedhetnek a területen munkálkodó személyekkel is. Bátran keressék fel az adott kutatócsoport vezetéjét vagy egy tagját, érdeklődjenek, van-e lehetőségük a csatlakozásra. Biztosra veszem, hogy a legtöbb helyen tárt karokkal várják az érdeklődő hallgatókat (mi a TeWaTiban biztosan :). A TDK, illetve OTDK pedig egy remek lehetőség arra, hogy fejlesszék az előadói képességeiket, amelyek elengedhetetlen kellékei a tudományos munkának, amennyiben kutatással vagy oktatással szeretnénk a későbbiekben foglalkozni.


A borítóképen: Gilinger Tibor (balra) és Gaál Péter (jobbra)

a TeWaTi laborban lézerrendszer állítás közben





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Nagy_Csongor_cikk_002

Nagy Csongor harmadéves fizikushallgatónk, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet gyakornoka az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Optika és Lézerfizika Tagozatán Felületi plazmonok időbontott ellipszometriai vizsgálata című dolgozatával harmadik helyezést ért el. Csongor a fizikához vezető különleges útjáról adott interjút az ELI ALPS-nak.

Fejlec_SZTE_FI_13

Gilinger Tibor kétszeres OTDK és TDK résztvevő, másodéves kora óta a TeWaTi kutatócsoport tagja, PhD-hallgató, a lézeres kutatások ígéretes alakja. A fiatal kutató 2. helyezést ért el a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában, ennek apropóján a nagy intenzitású lézerekhez kötő kutatási témájáról, a kutatócsoportban végzett munkájáról, tudományos pályájának eddigi állomásairól, valamint az OTDK-n szerzett tapasztalatairól kérdeztük. Tibor kiváló példakép lehet mindazok számára, akik már hallgatóként belevágnának a kutatásba és elmélyednének a fizika különleges világában.

Kövess minket



instagramYouTube