Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében

Az SZTE Fizikai Intézetében is jártak az ELI ALPS táborának diákjai

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

A korábbi éveknél nagyobb számú, 42 középiskolás diák vett részt idén az ELI ALPS nyári táborában. A lézeres kutatóközpont minden évben meghirdeti egyhetes táborát a fizika iránt érdeklődő diákoknak, azzal a céllal, hogy bemutassa azt a tudományos környezetet, amely a Szegedi Tudományegyetem fizika szakjára, majd az ELI-be vonzhatja őket. Horváth Vera, a táborok vezetője elmondta, hogy a diákok idén 17 különböző középiskolából érkeztek, közülük hárman a határon túlról, nagyenyedi és marosvásárhelyi líceumokból. A tábor programját tudományos előadások, közös feladatmegoldások, kísérleti bemutatók, beszélgetések és laborlátogatások töltötték ki, kikapcsolódásként pedig mártélyi kenuzáson jártak a diákok.

2025.06.27._eli_tabor_
Az ELI ALPS-tábor diákjai az SZTE Budó Ágoston termében. Fotók: Kovács Anita


Horváth Vera szerint az ELI ALPS évről évre olyan nyári elfoglaltságot nyújt a diákoknak, amely túlmutat egy fizikát szerető középiskolások szokásos iskolai programján. Azok a gyerekek, akiket érdeklődésük miatt társaik az iskolában „furának” gondolnak, ebben a környezetben magukhoz hasonló társakkal találkozhatnak, és közösen átérezhetik, hogy képességeik milyen érdekes tudományos pályára teszik alkalmassá őket.

A tábort a Szegedi Tudományegyetem is támogatja, a pénteki napon a diákok az SZTE Fizikai Intézet Budó Ágoston termében Prof. Dr. Szabó Gábor mechanikai kísérleti előadását hallgatták meg, majd Ignácz Ferenc, idén már háromszoros Aranykréta-díjas mestertanár tartotta meg híres kísérleti bemutatóját, amely az elmúlt 3 évben mintegy 5000 középiskolást ért el. Dr. Szabó Gábor azt a bevezető kurzust mondta el, amellyel rendszerint az egyetemi fizika szakokra érkező első éveseket fogadja.

A tábor utolsó napján a diákok tesztet írhattak az előadásokban hallott fizikai ismeretekről. A jó eredménnyel 25 felvételipontot lehetett elérni; ezt a pontszámot a Szegedi Tudományegyetem fizikával kapcsolatos szakjaira jelentkezők használhatják fel. Az idei táboron 9 középiskolásnak sikerült ezt a szintet elérnie a meglehetősen szigorú teszten.

A tábor programjában Horváth Vera bemutatta a fénnyel kapcsolatos élenjáró kutatásokat és kísérleti berendezéseket, Dr. Major Balázs az attoszekundumos impulzusok előállításáról beszélt, Dr. Hack Szabolcs „Mit tanulhatunk Schrödinger macskájától?” címmel tartott kvantummechanikai előadást, Dr. Czirják Attila előadása pedig a tervezett kvantumszámítógépek alapjául is szolgáló kvantumosszcillációról szólt. A diákoknak Dr. Pajer Viktor, majd az ELI ALPS tudományos igazgatója, Dr. Varjú Katalin tartott gyakorlatot a fotonikával kapcsolatos számítási feladatokból.

Panek Sándor

A borítóképen: Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében. Fotó: Kovács Anita





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

Fejlec_SZTE_FI_17

Ignácz Ferenc a mestertanári címet az oktatásban, a hallgatók felzárkóztatásában, a tudomány népszerűsítésében, a középiskolák és a SZTE közötti kapcsolat tartásában és a kutatások támogatásában közel 35 évben végzett kiemelkedő munkájáért érdemelte ki.

Kövess minket



instagramYouTube