Fejlec_SZTE_FI_5

Kutató, közösségépítő, tehetség – Kiss Rebeka Anna a TTIK Kar Kiváló Hallgatója lett

Kiss Rebeka Anna idén szerezte meg fizikus mesterdiplomáját, és kiemelkedő egyetemi munkájáért elnyerte a TTIK Kar Kiváló Hallgatója címet. Rebeka nemcsak a tanulmányai során nyújtott kimagasló teljesítményt, hanem aktívan részt vett kutatócsoportok munkájában és közösségépítő szerepe is meghatározó volt. Az interjúban pályaválasztásának motivációiról, izgalmas kutatási projektjeiről, valamint jövőbeli terveiről mesél.

Miért döntöttél a fizika szak mellett? Mi vonzott ebben a tudományterületben?

Már általános iskolás koromban éreztem, hogy a természettudományok felé húz a szívem. Bár a matematikát mindig is szerettem, valami hiányzott ebből a tudományból. Mindig lenyűgözött a körülöttem lévő világ, kisgyerek korom óta szerettem volna megérteni a működését. Aztán jött hetedik osztályban a fizika, ahol minden, amit kerestem, szerepelt: matek, logikus gondolkodás, környezetünk megértése, szabályokkal történő leírása. Ezek alapján kézen fekvő volt, hogy a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium matek-fizika tagozatára jelentkezzek, majd az ottani rengeteg támogatás és engem megfogó új ismeret után egyértelművé vált számomra, hogy a fizika szak a célom, fizikussá szerettem volna válni, amihez úgy gondoltam, az SZTE kiváló lehetőséget biztosít.


A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban (SZBK) szakdolgozóként kutatsz az egyetem mellett, a Biofotonika és Biomikrofluidika Kutatócsoportban. Hogyan kerültél a kutatócsoportba? Milyen kutatásokban veszel részt, mik a feladataid? 

A kutatómunkámat a második év előtti nyáron kezdtem el 2021-ben. A második féléves utolsó, termodinamika vizsgám után az oktatóm, Fábián László kérdezte meg, hogy érdekelne-e esetleg egy kutatási lehetőség a Galajda Péter vezette kutatócsoportban Nagy Krisztina és Ábrahám Ágnes vezetése mellett. Én akkor kapva kaptam az alkalmon, és hamarosan elkezdtem megismerkedni csoport munkájával, majd szakdolgozóként beszállni a kísérletekbe. Itt, az utóbbi évek alatt elsősorban olyan mikrofluidikai csapdarendszerek tervezésével, megalkotásával, tesztelésével foglalkoztam, amelyekkel egyedi baktériumsejtek hosszú távú, akár több generáción keresztül történő vizsgálatára van lehetőségünk, precízen kontrollált mikrokörnyezeti feltételek mellett. Rengeteg új technológiát ismerhettem meg, többek között használhattam lézercsipeszt, lézerírót, pásztázó elektronmikroszkópot stb.

Az SZBK mellett, idén év eleje óta tagja vagyok az egyetemen is egy kutatócsoportnak: a Molekuláris Biofizikai és Bioanyagok Kutatócsoportban Szabó Tibor vezetésével, és Tarjányi Tamás iránymutatásával veszek részt az ott folyó munkában. Ennek keretein belül sok új, az eddigi kutatási irányaimtól eltérő kutatási területbe nyerhetek betekintést, például molekuladinamikai szimulációk készítésébe, felhasználásába, nanoindentáció alkalmazásába stb.


Szinte minden kari és intézeti eseményen aktív résztvevő vagy szervező voltál, mindig számíthattunk a segítségedre. Mi motivált abban, hogy ennyire aktívan részt vegyél a közösségi életben?

Középiskola eleje óta rendszeres résztvevője voltam – illetve még vagyok is, csak más szerepben – a Fizikai Intézet programjainak. Egy kedves volt osztálytársam apukájának köszönhetően, például rettentően élveztem minden Kutatók Éjszakáját, amin részt tudtam venni. Rám nagy benyomást tettek ezek az események, és ezt ismeretterjesztéssel, tanítással szeretném másoknak is átadni. Úgy érzem, hogy mi, a jövő tudósgenerációja, felelősséggel tartozunk, hogy a fiatalabbaknak átadjuk a fizika tudomány szeretetét, megváltoztassuk az emberek tudományhoz való hozzáállását. Szeretném megadni nekik a lehetőséget, hogy megláthassák a szépségeit, amik engem is erre a pályára hoztak és itt is tartanak.


A Kar Kiváló Hallgatója lettél, SZTE Talent ösztöndíjat is kaptál, és még több más elismerésben is részesültél egyetemi éveid alatt. Mit jelentenek számodra ezek az elismerések?

Számomra ezek a díjak azt mutatják, hogy jó irányba tartok, hasznos, amit csinálok, öt, illetve kilenc évvel ezelőtt jól választottam. Az évek alatt elnyert díjak, ösztöndíjak erőt adnak és büszkeséggel, megelégedettséggel töltenek el, ugyanis sokáig nem hittem el magamról, hogy ezek elérésére képes vagyok, de meg tudtam mutatni magamnak, hogy kitartással, sok extra munkával, fáradtsággal és közben örömmel, ennyi mindent elérhetek. Azt is mutatják nekem ezek a díjak, hogy egy nagyon klassz, összetartó, támogató közösséget találtam itt a fizika szakon, mind az évfolyamtársaim, mind a munkatársaim, oktatóim személyében, illetve, hogy egy erős családi támogatás áll mindenkor mögöttem – innen is köszönöm az említetteknek.


Mik a terveid most, hogy megszerezted a diplomád? Hol és min fogsz dolgozni?

Következő lépésként egy rövid ciklusú fizikatanár mesterképzésen fogok szeptembertől részt venni. Mellette természetesen szeretném folytatni a kutatómunkámat is, majd az egy éves MSc után, PhD-képzésre szeretnék jelentkezni itt az SZTE-n. Ezek a közeli és kicsit távolabbi tervek, aztán meglátjuk, a (magán)élet ezt hogyan alakítja :).






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_5

Kiss Rebeka Anna idén szerezte meg fizikus mesterdiplomáját, és kiemelkedő egyetemi munkájáért elnyerte a TTIK Kar Kiváló Hallgatója címet. Rebeka nemcsak a tanulmányai során nyújtott kimagasló teljesítményt, hanem aktívan részt vett kutatócsoportok munkájában és közösségépítő szerepe is meghatározó volt. Az interjúban pályaválasztásának motivációiról, izgalmas kutatási projektjeiről, valamint jövőbeli terveiről mesél.

szent_gyo__rgyi_albert_kiva__lo__sa__gi_u__nnepse__g_w_31

Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben - köztük intézetünk oktatóit, dolgozóit is.

Kövess minket



instagramYouTube