

Ignácz Ferenc a mestertanári címet az oktatásban, a hallgatók felzárkóztatásában, a tudomány népszerűsítésében, a középiskolák és a SZTE közötti kapcsolat tartásában és a kutatások támogatásában közel 35 évben végzett kiemelkedő munkájáért érdemelte ki.
Ignácz Ferenc főbb eredményei az alábbiakban foglalhatók össze:
IGNÁCZ FERENC 1989-ben végzett a JATE fizikus szakán. Bor Zsolt professzor hívta, és ajánlotta fel neki, hogy az Optikai és Kvantumelektronika Tanszéken dolgozzon, gyakorlatilag az államvizsgát követő naptól.
Oktató tevékenysége már 1985-ben demonstrátorként a végzése előtt megkezdődött. Egyetemi oktatóként több csoportnak vezet számolási gyakorlatot, II. éves fizikus BSc-s hallgatóknak laboratóriumi gyakorlatokat. Feladata a Dr. Szabó Gábor professzor emeritus által tartott mechanika főkollégium előadási kísérleteinek előkészítése, beállítása, alkalmanként az előadások megtartása, a vizsgáztatásban való részvétel. Az előadáshoz tartozó számolási gyakorlaton évente felmérést végez az elsőéves hallgatók tudásáról. Ha kell, hetente több alkalommal is felzárkóztató órákat tart a gyengébben felkészült hallgatók számára. Munkája eredményességét mutatja, hogy csökken a tanulást feladó hallgatók száma. Vizsgaidőszakban több alkalommal tart konzultációt. Ezzel a kezdeményezéssel indult el az a rendszer, hogy az évfolyamokat felmenő rendszerben segíti egy-egy oktató a Fizikai Intézetben. Az 2024/25. tanévben a jó képességű diákoknak Dr. Kovács Attilával elindították az Optika Szakkört, ahol speciális mérési feladatokat oldanak meg a leendő hallgatóink. Egyetemi oktatói tevékenysége elismeréséül 2015-ben és 2020-ban a hallgatói szavazatok alapján Aranykréta díjat, 2016 májusában Dékáni Dicséret kitüntetést vehetett át az SZTE TTIK Dékánjától, 2022-ben Rektori Elismerő Oklevél kitüntetést kapott. A rendszeres egyetemi oktatási feladatokon felül a ’90-es évektől kezdődően minden évben fizikát tanít az SZTE SZAOK FEB, ill. EEB szervezésében lévő több száz középiskolást idevonzó felvételi előkészítő táborban.
Az első évektől kezdve az oktatás mellett orvosi lézerekkel, excimer-, festék-, YAG-, CO2-, nitrogén- és kapcsolódó optikával kezdett el dolgozni. Részt vett a továbbfejlesztett változatában ma is világszerte alkalmazott ArF excimerlézeres szemműtét hazai bevezetésében, a fellépő jelenségek vizsgálatában, elsősorban az ablációs témakörben. Közreműködött egy ehhez a kísérletekhez szükséges lézeres ultragyors fényképezési eljárás kidolgozásában. Számos területen dolgozott és dolgozik együtt az SZTE SZAOK klinikáival, szinte mindegyikkel, ahol lézert alkalmaznak (bőrgyógyászat, szemészet, nőgyógyászat, fül-orr gégészet, urológia stb.). Különösen kiemelkedő ezen együttműködések közül a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikai, ezen belül is Dr. Kemény Lajos professzorral végzett kutatásai. Ezek egyik legjelentősebb eredménye egy fényterápiás II/A osztályba sorolt orvostechnikai eszköz kifejlesztése lett, ami Rhinitisallergica (szénanátha) kezelésére alkalmas, annak tüneteit csökkenti, illetve néhány szezonban való kezelés után végleges javulást hoz a betegnek. Mivel a világon ilyet elsőként Szegeden alkalmaztak, így ezzel kapcsolatban több nemzetközi szabadalom részese lett. Az eszköz műszaki, fizikusi fejlesztését vezette minden lépcsőfokon, ami a nemzetközi bevezetéshez, alkalmazáshoz szükséges volt, és már több mint 10 éve alkalmazzák a világ 27 országában (Japán, Ausztrália, Németország, Törökország, Magyarország, stb.), ez a szám jelenleg is növekszik. Továbbá kidolgoztak egy gyógyászati célú XeCl lézer módosítást, amelyet a világon először - az egyik legrangosabb orvosi lapban publikáltak (The Lancet, 1997) – az SZTE Bőrgyógyászati Klinikáján alkalmaztak Psoriasis (pikkelysömör) kezelésére, amely jelenleg is a leghatásosabb kezelés a pikkelysömörben szenvedő betegeken.
Tudományos közleményeinek összesített impaktfaktora több mint 110, független hivatkozásainak száma: 785, az összes hivatkozás: 917.
Az elmúlt években jelentős mennyiségű munkát fektetett tudományos ismeretterjesztő tevékenységbe és a fizika népszerűsítésébe. Mint az Intézet PR csoportjának tagja, a szervezésekből is kiveszi a részét. Vezetésével rendszeressé váltak az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék kísérletes előadásai “KísérletEst” címmel. Az induláskor a pénteki bemutatóra nem fértek be az érdeklődők a Budó terembe, ezért szükségessé vált egy másik időpontban is megtartani az előadást. A mostani rendszerben tanévenként 7-8 hétvégén péntek délután és a következő szombat délelőtt is vannak előadások, amelyek időpontjai a félév elején kerülnek meghirdetésre. Alkalmanként több mint 100 érdeklődő (diákok, tanárok és szülők) vesz részt a rendezvényeken az ország távolabbi részéből is. Kísérletes bemutatóival részt vesz az Agóra, a Budó-verseny eredményhirdetése, a Fizika Napja stb. rendezvényeken is. A különböző Nyílt Napok jelentősek a beiskolázási akciókban, melyeken számos előadással, bemutatóval szerepelt, több száz hallgató érdeklődését irányítva a fizika, s egyetemünk fizika képzései felé.
A fizika és a lézerfizika népszerűsítésére 2014-ben az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszéken elindították a „Fizika Road-show” -t, amelynek munkájában időt, energiát, sokszor anyagiakat sem kímélve vesz részt. Az első időszakban a Szeged környéki falvak iskoláiba vittek kísérleti bemutatókat, amelyeken sokszor 2-3 iskola tanulói voltak jelen. Minden alkalommal igen nagy volt az érdeklődés. A kezdeményezés célja megmutatni a tanulóknak kísérletek segítségével a fizikai jelenségek, többek között a lézerek érdekességét, szépségét, beszélni fontosságáról, és kedvet csinálni a fizika tanulásához. Erre fokozottan szükség van mostanában, mert mint a legújabb kutatások kimutatták, már általános iskolában sok diák elfordul a fizikától a túl sok elmélet miatt, és később sem érdeklődik iránta, így, ha ez a folyamat erősödik, alig lesz diák, aki a fizikusi, fizika tanári pályát választja. Ezek a rendezvények lehetőséget biztosítanak a régiónk iskoláiban dolgozó szaktanárokkal, igazgatókkal való szorosabb kapcsolat fenntartására is. Eddig Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés megye 18 közép- és általános iskolájába (Kiskunhalas, Békéscsaba, Szeged, Bordány, Ruzsa, Dóc, Üllés, Tompa, Mélykút, stb.) hívták, és tartott csaknem 30 alkalommal (alkalmanként 50-300 fő jelenlétével) előadást. Ezek 80 %-a 2-3 órás kísérleti bemutató volt, a 20% pedig a Lézerek orvosi alkalmazása címmel szerepelt. Rendkívüli sikere van a hallgatóság körében bármilyen korosztályról legyen szó, minden helyzetben a megfelelő módon tudja megszólítani a közönséget, felkeltve ezzel az érdeklődésüket a téma iránt. A népszerűségét bizonyítja, hogy jelenleg is vannak meghívásai a következő időszakra.
2014-ben Ignácz Ferencet Mélykút Város Díszpolgárává választotta a városi képviselő testület, amely megtisztelő és elismerő kitüntetést 2014. augusztus 20-án vehette át. 2023. augusztus 20-án Magyar Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetésben részesült.
Ignácz Ferencet az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék oktatási és kutatási feladatainak ellátása érdekében 1989 óta végzett lelkiismeretes munkája, továbbá a fizika népszerűsítésében vállalt széleskörű tevékenysége alapján javaslom a „Mestertanári cím” kitüntető címre.