Jótanácsok oktatóinktól és kutatóinktól középiskolásoknak

Miért érdemes fizikát tanulni? Mit csinál egy fizikus? A fizika szak megfelelő választás? Biztosak vagyunk benne, hogy a fizika iránt érdeklődő, pályaválasztás előtt álló középiskolásokban felmerülnek ezek a kérdések. Igyekszünk a felvételizőknek minél pontosabb képet adni a szakunkról, ezért kikértük oktatóink, kutatóink véleményét, miért jó választás a fizika szak!


IMG_0195


MIÉRT ÉRDEMES NAPJAINKBAN FIZIKÁT TANULNI?


Oktatóink tapasztalata szerint a fizikán keresztül meg lehet érteni a világ működését. A fizika olyan szemléletmódot fejleszt ki és olyan logikus gondolkodásmódot kölcsönöz, ami segít megoldani a mindennapi életben felmerült problémákat, segít eligazodni a minket érintő információdömpingben és alkalmazkodni a folyamatosan változó világ kihívásaihoz. Mindemellett hiányszakmák épülnek a fizikára, a mérnöki és az informatikai területeken óriási versenyelőnyt jelent a fizikai tudás, mely tudással óriási szakmai karriert lehet megvalósítani.


A fizika érdekes és szép, de kihívásokkal teli terület, ami miatt változatos is. Segít jobban megérteni a világ működését, és megtanít a logikus gondolkodásra, ami az élet minden területén hasznára válik az embernek”.

(Dr. Mitnyan Tibor)


IMG_0043


OKTATÓINKNAK, KUTATÓINKNAK MIT JELENT NAPI SZINTEN FIZIKÁVAL FOGLALKOZNI?


A kutatói élet szabadságot jelent. A kutatónak az a munkája, amit legjobban szeret végezni: új dolgokat és rejtélyeket felfedezni, problémákat megoldani, ami szellemi kihívást és élményt jelent egyben.


Azt jelenti, hogy kutatóként annyira szabad vagyok amennyire a jelen világban ez lehetséges. A saját érdeklődésemet követve dolgozhatok azon, amin akarok”.

(Dr. Fehér László)


IMG_9962


A MUNKAERŐPIAC MELY TERÜLETÉN VAN SZÜKSÉG FIZIKAI TUDÁSRA?


A legegyszerűbb válasz az, hogy bárhol. Fizikai alaptudásra az élet bármely területén szükség van, az egyetemi szintű fizikai tudás pedig elsősorban a mérnöki, matematikai és informatikai, illetve az összes természettudományos területen hasznosítható.


Véleményem szerint alapszintű fizikatudásra nemcsak a munkaerőpiac minden területén, hanem a hétköznapi életben egyaránt szükség van, hiszen az emberiség technológiai civilizációban él, amely technológia a fizika törvényszerűségei szerint működik”.

(Dr. Hack Szabolcs)


IMG_0127


MIT ÜZENNEK OKTATÓINK, KUTATÓINK A PÁLYAVÁLASZTÁS ELŐTT ÁLLÓ KÖZÉPISKOLÁSOKNAK?


Ha érdekli a világ működése, a matematika, az informatika, a mérnöki tudományok és a csillagászat, a fizika a legjobb választás, hiszen az arany középutat jelenti mind között! Ennek köszönhetően a fizika nem egy egyirányú életpálya, a fizikai tudás óriási rugalmasságot biztosít, a munkahelyek széles skáláján el lehet helyezkedni vele. Tehát bátran válasszák a fizikát, mely ugyan nem a legkönnyebb szakma, de az egyik legszebb!


Ne egyirányú életpályaként (esetleg zsákutcaként) tekintsenek a fizikára, amelynek a végén csak egy szűkebb területhez értő kutató lesz az emberből. A fizika és a csillagászat tanulása és gyakorlása óriási rugalmasságot biztosít, amelyek révén kutatóként, oktatóként vagy bármely "ipari" területen helyt tudnak állni”.

(Dr. Barna Barnabás)





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube