20220316_SzK

A Szegedért Alapítvány kitüntetésében részesült Szatmáry Károly

A társadalmi-állampolgári kuratórium Debreczeni Pál-díját Prof. Dr. Szatmáry Károly csillagász, a Szegedi Csillagvizsgáló alapítója és vezetője érdemelte ki.

Harmincharmadik alkalommal adták át március 12-én, szombaton este a Szegedért Alapítvány díjait. A civilszervezet elismeréseit a hagyományoknak megfelelően most is a Szegedi Nemzeti Színházban rendezett gálaműsoron vehették át a díjazottak az 1879-es nagyárvíz évfordulóján. Idén Karikó Katalin kutató, a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó biokémikus vehette át az alapítvány fődíját.


A társadalmi-állampolgári kuratórium Debreczeni Pál-díját pedig az SZET TTIK Fiziai intézet Kísérleti Fizikai Tanszékének nyugalmazott egyetemi tanára, Dr. Szatmáry Károly csillagász, a Szegedi Csillagvizsgáló alapítója és vezetője érdemelte ki. A díjat az Alapítvány Társadalmi-Állampolgári Kuratórium tagja, Pavlovits Miklós adta át.

Az elsimeréshez szívből gratulálunk!


Dr. Szatmáry Károly laudációja itt olvasható. Az eseményről készült fényképes beszámolók itt és itt tekinthetők meg.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube