A kutatók a NASA TESS űrtávcsövének adataiban találtak egy rekordernek számító hármas csillagrendszert: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.
A fotonikai-mérnöki és a fizikus mesterképzéseink keresztfélévben, 2025 februárjában is indulnak. A képzésekre 2024. november 15-ig lehet jelentkezni a felvi.hu-n.
Az ELFT Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és az SZTE Fizikai Intézete várja a Csongrád-Csanád-, Bács-Kiskun, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, valamint Szerbia és Románia magyar tanítási nyelvű iskoláinak 9-12-es diákjainak jelentkezését a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyre.
A jelentkezési határidő október 14., a verseny időpontja november 11.
A 2024 szeptemberétől induló fizikus-mérnöki alapszak után ismét új szakot indít az SZTE Fizikai Intézet: 2025 februárjától fotonikai mérnöki mesterszakkal bővül az Intézet képzési palettája.
A fizika iránti érdeklődés már egészen kicsi gyerekekben is felkelthető. Ezt ismerte fel Varga Anikó amatőr csillagász is, a nagyszénási Mira Csillagászati Egyesület tagja. Anikó a helyi foglalkozások tartása mellett a KísérletEST bemutatóinkat is látogatja a gyerekekkel, és immár az SZTE fizikushallgatóinak egyike.
A L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíj egyik idei nyertese Pápa Zsuzsanna fizikus. Az SZTE Fizikai Intézetben 2012-ben mesterszakos fizikus diplomáját, 2017-ben pedig a PhD fokozatát szerezte meg. 2018-tól a szegedi ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet munkatársa. Kollégái interjút készítettek vele a díj elnyerése kapcsán:
Szeptember folyamán három, az SZTE Fizikai Intézet és az SZTE Bajai Obszervatórium munkatársainak közreműködésével vizsgált szupernóvákról készített, rangos folyóiratcikk is megjelenésre került.