Domokos Péter akadémikus előadása a Fizikai Intézetben

Cím: Fázisátalakulások megfigyelése rezonátoros kvantumelektrodinamika kísérletekben"

Időpont: 2023. január 18., 14 óra

Helyszín: Bay Zoltán tanterem (Tisza L. krt. 86., II. em.)

A Fizikai Intézet eheti szemináriumi előadója Prof. Dr. Domokos Péter akadémikus, a Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgató-helyettese, aki "Fázisátalakulások megfigyelése rezonátoros kvantumelektrodinamika kísérletekben" címmel tart előadást.
A január 18-án szerdán 14 órakor kezdődő program a Bay Zoltán tanteremben lesz (Tisza L. krt. 86., II. em.), de online is nyomon követhető:
https://join.skype.com/AnxAAisUzM5f

Absztrakt:
Ismertetjük a kívülről hajtott, nyílt kvantumrendszerekben megvalósuló disszipatív fázisátalakulások alapfogalmait, és ezek leképezését a rezonátoros kvantumelektrodinamika kísérleti rendszerében. Bemutatjuk a Wigner FK kvantumoptika laboratóriumát, amelyben lézerrel hűtött és csapdázott hideg atomok és Fabry-Pérot rezonátor egyetlen módusa közötti kvantumos kölcsönhatást vizsgáljuk ultranagy vákuumban. Beszámolunk a transzmisszió-blokád-letörés fázisátalakulás megfigyeléséről, és a kísérletileg elvégzett végesméret skálázásról. Végül bemutatunk egy elsőrendű fázisátalakulást, ahol két kontrollparaméter függvényében is hiszterézist figyeltünk meg egy elméletileg megjósolt, nemtriviális fázisdiagrammal összhangban.

Minden érdeklődő kollégánkat szeretetettel hívjuk és várjuk!





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

Dr. Osvay Károly, az SZTE Lézeres Transzmutációs Nemzeti Laboratórium vezetője a Fizikai Intézet TeWaTi lézeres laborjában.

Az SZTE transzmutációs projektjében Dr. Osvay Károly és kutatócsoportja igazolta, hogy lehetséges a lézeres neutronelőállítás. Az a kérdés azonban még nyitott, hogy kísérletileg elérhető-e az a neutronhozam, ami egy szubkritikus reaktor működtetéséhez, és benne a transzmutációhoz elegendő. Csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemre és az ELI ALPS-ba érkezik a téma támogatója, a Nobel-díjas Gérard Mourou fizikus, akit elkísérnek a Transmutex genfi nukleáris mérnöki cég szakemberei is.

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Kövess minket



instagramYouTube