Fejlec_SZTE_FI_2

Szegedi Fizika Napja 2025

2025. február 1-jén (szombaton) kerül megrendezésre a Szegedi Fizika Napja és a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny eredményhirdetése az SZTE Fizikai Intézetben. A tudománynépszerűsítő programon előadásokkal, standos bemutatókkal és laborlátogatásokkal készülünk az érdeklődőknek.

ELŐADÁSOK

Helyszín: Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet, Bolyai terem


9.15-9.50

Prof. Dr. Bari Ferenc

Egészségünk és a mesterséges intelligencia


10.00-10.45

Prof. Dr. Földi Péter és Prof. Dr. Dombi Péter

A kvantumtudomány és -technológia alapjai, elektronok és fotonok az ELI-ben


12.15-13.00

Kerekasztal-beszélgetés:

Fizikusok a munkaerőpiacon: Dr. Pápa Zsuzsanna (ELI), Dr. Dorogi Márta (Semilab), Dr. Gajdátsy Gábor (Lightware), Dr. Szalai Tamás (SZTE)


EGYETEMI MINTAÓRA

Helyszín: Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet, Fröhlich terem


11.00-11.45

Dr. Czirják Attila

Fekete mágia kvantum oszcillátorokkal: zérusponti energia, préselt fény, kvantumtechnológia


Az egyetemi mintaóra előzetes regisztrációhoz kötött (létszámkorlát 40 fő). Regisztrálni IDE kattintva lehet január 30-ig a szabad helyek függvényében.


Az egyetemi mintaóra kimondottan a fizika iránt mélyebben érdeklődő középiskolás diákoknak szól, ennek keretében igyekszünk ízelítőt adni abból, hogyan oktatunk elméleti fizikát az SZTE Fizikai Intézetében.


Ha telefonról nem működne a regisztráció, a képernyő jobb felső sarkában található három pontra való kattintás után jelölje be az "Asztali webhely" nézetet!


STANDOS BEMUTATÓK

Helyszín: Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet, Ketskeméty István és Bay Zoltán tantermek


9.00-13.00

Az SZTE Fizikai Intézet kutatócsoportjai:

Nanoplazmonika Kutatócsoport - Mit csinál, aki plazmonikus rezonátor konfigurációkat tervez?

Adoptim Kutatócsoport - Szuperrezolúciós lokalizációs mikroszkópia

Nano- és Mikromegmunkálási Kutatócsoport (NaMiLab) - Károsanyagok érzékeny kimutatása nanorészecskék és gépi tanulás segítségével

Molekuláris Biofizika és Bioanyagok Csoport - Mélyedj el a biofizika világában!

Csillagfejlődés számítógépes modellezése - Csillagászati szimulációs bemutató és és szupernóvák robbantgatása számítógépes környezetben

Fizikai Intézet (felvételi információs stand) - Tudd meg, mi vár rád, ha fizika vagy fizikus-mérnöki szakra jelentkezel!

Cégek:

Furukawa Electric Technológiai Intézet - Mit jelent a gépi látás?

Hobré Laser Technology Kft. - Hogyan működik egy földgázipari fotoakusztikus mérőberendezés?

Semilab Zrt. - Félvezetőipari minták mikroszkópos interaktív bemutatója

Zeto EU Kft. - Ismerd meg az orvosi berendezések tervezésével és gyártásával foglalkozó céget!

Társintézetek:

HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK) - Mikrofluidikai módszerek a gyógyszerkutatásban / Lamináris áramlás mikorcsatornákban

ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet - Milyen kutatások végezhetők az ELI, a világon egyedülálló lézereivel?


11.00-12.30

Divéki Zsolt (ELI ALPS): Engem kérdezz, ne a ChatGPT-t! - Ha van bármi fizikával kapcsolatos kérdésed, amire eddig nem kaptál választ, most felteheted!


LABORLÁTOGATÁSOK

Gyülekező az információs pultnál (Tisza Lajos krt. 84-86., II. emelet)


A laborlátogatásokra ajánlott előzetesen regisztrálni, amire január 31-ig a szabad helyek függvényében van lehetőség. Az esetlegesen fennmaradó helyekre a helyszínen is lehet jelentkezni.


Vezetett látogatás az SZTE IKIKK 3D Központban (Létszámkorlát: 30 fő/csoport) - 3D nyomtatás a tudomány szolgálatában

11.00-11.45 - Regisztrálok!

12.00-12.45 - Regisztrálok!


Vezetett látogatás a Lézeres Aeroszol Kutatások Laboratóriumban (Létszámkorlát: 7 fő/csoport) - Hogyan vizsgálhatók a légköri nanorészecskék mikrofizikai sajátosságai?

11.00-11.30 - Regisztrálok!

11.30-12.00 - Regisztrálok!

12.00-12.30 - Regisztrálok!


Vezetett látogatás a Nano- és Mikro-megmunkálás Kutatócsoport (Namilab) laborjában (Létszámkorlát: 7 fő/csoport) - Kísérlet: nanorészecskék előállítása szikraplazmában

11.00-11.30 - Regisztrálok!

11.30-12.00 - Regisztrálok!

12.00-12.30 - Betelt


Ha telefonról nem működne a regisztráció, a képernyő jobb felső sarkában található három pontra való kattintás után jelölje be az "Asztali webhely" nézetet!


BUDÓ ÁGOSTON FIZIKAI FELADATMEGOLDÓ VERSENY EREDMÉNYHIRDETÉSE

Helyszín: Szeged, Dóm tér 9. I. emelet, Budó Ágoston tanterem


14.00-14.45

Ignácz Ferenc, mesteroktató

Leglátványosabb kísérletek a fizikaszertárból


14.45-

A díjak átadása


A kísérletes bemutatót és a díjátadót nemcsak a versenyzők, hanem minden érdeklődő szabadon látogathatja.


Az esemény színes és fekete-fehér plakátja is letölthető.


Akinek van Instagram profilja, ne hagyja otthon a telefonját, ugyanis a programokon elhangzottakhoz kapcsolódóan játékra invitáljuk a látogatókat, akiknek értékes nyereményekben lehet részük!


A program kifejezetten hasznosnak ígérkezik a felvételi előtt álló, a fizika vagy fizikus-mérnöki szakok iránt érdeklődő diákok számára, továbbá diákok és hallgatók számára, akik meg szeretnének ismerkedni a fizikusok tudományos és ipari munkalehetőségeivel, valamint mindenkinek, aki szereti a fizikát!


Szeretettel várunk minden érdeklődőt!






Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube