IMG_20240613_150457

Mintegy 170 középiskolásnak tartott előadást a Nobel-díjas Anne L’Huillier az SZTE Fizikai Intézetben

A fizika és más természettudományok iránt érdeklődő középiskolás diákokkal telt meg az SZTE Fizikai Intézet Budó Ágoston tanterme június 13-án. A tíz középiskolából érkező tanulók és tanáraik számára a Nobel-díjjal jutalmazott Anne L’Huillier tartott előadást.

Kepkivagas7


A svéd-francia fizikus 2023-ban kapta meg a fizikai Nobel-díjat Pierre Agostini-val és Krausz Ferenccel megosztva, az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért. A kutatónő a diákok számára jól érthetően, kiváló analógiák segítségével magyarázta el, hogy mit jelent az attoszekundumos fizika, pontosan milyen kísérletért nyerte el a Nobel-díjat, és fotókon keresztül betekintést engedett számukra a svédországi laboratóriumába is, valamint az átadó során szerzett élményeiről is mesélt.


Kepkivagas6


A diákok visszajelzései alapján motiváló volt számukra meghallgatni egy sikeres kutatónő előadását a munkájáról és eredményerőlt, így a tudós előadását számos kérdéssel és vastapssal jutalmazták.


Kepkivagas8


Köszönjük szépen Anne L’Huillier-nek, hogy megtisztelt Bennünket előadásával, és köszönjük Kopasz Katalinnak és Varjú Katalinnak a szervezést!





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Friss hírek

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Dr. Osvay Károly lézerfizikus

A Szegedi Tudományegyetem dr. Osvay Károly által vezetett TeWaTi lézer kutatócsoportja, valamint a prof. dr. Hideghéty Katalin vezette radioonkológiai kutatócsoportja is részt vesz az EuPRAXIA (European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications) nemzetközi konzorcium által kitűzött új generációs lézer-plazma gyorsítású szabadelektron-lézer előkészítésében.

Kövess minket



instagramYouTube