Fejlec_SZTE_FI_4

Indul a Játsszunk fizikát! verseny

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Ebben az évben csatlakozunk a „2025 a Kvantumfizika Éve” nemzetközi és hazai programsorozathoz, versenyünket ennek jegyében szervezzük. Az ENSZ közgyűlése 2025-öt a kvantumfizika nemzetközi évének nyilvánította (International Year of Quantum Science and Technology, IYQ). A nyilatkozattal a kvantumfizika legfontosabb tudományos előrelépéseinek századik évfordulójára emlékezünk.



A verseny arra igyekszik ösztönözni az általános és a középiskolás diákokat, hogy fedezzenek fel érdekességeket a körülöttük lévő világban. Hat héten keresztül, kéthetenként egy-egy tudománytörténeti kérdést és három-három megoldandó kísérleti feladatot közlünk. A résztvevőknek a feladatok megoldásait, a kísérletek körülményeit, az azokból származó tapasztalatokat és a jelenségek magyarázatait kell elküldeniük, kísérletenként legfeljebb 1-1 A4-es lapon. A megoldásokat jól érthetően, pontosan kell megfogalmazni. A saját készítésű eszközök rajzai, fotói, videói segítik a megoldások értékelését. A tudománytörténeti feladatok ebben az évben a Kvantumfizika Évéhez kapcsolódnak. Egy kis kutatómunkával a feltett kérdésekre is válaszolni tudnak a versenyzők.


A megoldásokat név, értesítési cím (lehet elektronikus is), életkor, osztály és az iskola nevének feltüntetésével várják a szervezők postai úton, vagy elektronikusan. Csak azokat a megoldásokat fogadjuk el, amelyekhez tartozik szöveges leírás, jegyzőkönyv, jelenségértelmezés is. Az elektronikusan küldött megoldásokat pdf-formátumban kérjük küldeni. Az egyes fájlok nevében szerepeljen a beküldő neve és a forduló száma. A borítékon, vagy az elektronikus küldemény tárgy mezőjében szerepeljen: Játsszunk fizikát! 2025. A versenyre egyénileg, vagy 2-3 fős csapatban lehet nevezni az 1. forduló megoldásának beküldésével.


A sikeres versenyzők az SZTE TTIK szakjaira jelentkezve a felvételi eljárásban többletpontokban részesülnek.


A legötletesebb és legszorgalmasabb beküldők jutalomban részesülnek, és bemutathatják kísérleteiket 2025. április 11-én délután 3 órakor az ünnepélyes eredményhirdetésen az SZTE Fizikai Intézet Bay Zoltán tantermében (Tisza Lajos krt. 83-86. II. emelet).


Feladatok várható megjelenése a honlapon:

I. forduló: 2025. február 3.

II. forduló: 2025. február 17.

III. forduló: 2025. március 3.


Kérjük, hogy az első forduló megoldásainak beküldésével együtt küldjék be az adatkezelési tájékoztató végén szereplő nyilatkozatot is. Az aláírt nyilatkozat beküldése elegendő szkennelt/fotózott formában is.


A megoldásokat és a nyilatkozatokat a Jatsszunk.Fizikat.SZTE@gmail.com címre várjuk.

Internetes elérhetőség: http://titan.physx.u-szeged.hu/modszertan/jatsszunk_fizikat.html

Probléma, kérdés esetén forduljon a verseny szervezőihez; Kopasz Katalin elérhetősége:

kopaszka@titan.physx.u-szeged.hu


Cím:

Dr. Kopasz Katalin

SZTE Kísérleti Fizikai Tanszék

6720 Szeged, Dóm tér 9.






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Fejlec_SZTE_FI_4

Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád Vármegyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete 26. alkalommal 3 fordulós versenyt hirdet fizikai kísérletekből általános és középiskolás diákok számára.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_9

Hogyan lesz egy végzett fizikusból IT biztonsági szakember a világ egyik legnagyobb játékgyártó vállalatánál? Interjúnkban Varga Dániel, egy olyan szakember mesél karrierútjáról, aki az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjából indulva a LEGO Csoport Digitális Biztonság csapatában találta meg hivatását. Bár munkájában közvetlenül nem használja a fizikatudását, az egyetemi évek során megszerzett analitikus gondolkodás, problémamegoldó készség és adatfeldolgozási tapasztalat kulcsszerepet játszik mindennapi feladataiban. Cikkünkben betekintést nyerhetünk abba, hogyan vezetett az útja az IT világába, milyen kihívásokkal találkozik, és mi teszi izgalmassá a kiberbiztonság területét.

Fejlec_SZTE_FI_2

A fizika már eddig is számtalan eszközzel segítette az orvosok munkáját. A Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai több mint 10 éve fejlesztenek az SZTE több orvosi kutatócsoportja számára olyan műszereket, amelyek a kilélegzett levegő gázösszetételének diagnosztikai célú vizsgálatára alkalmasak. Egy általuk fejlesztett fotoakusztikus műszerrel a kilélegzett levegő metán-tartalmát vizsgálták az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetbe szervezett februári véradáson során.

Kövess minket



instagramYouTube