20190321_TR30012

Molekuláris szintű szövetregeneráció vizsgálata nagyfeloldású lokalizációs mikroszkópia segítségével

A Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén működő AdOptim kutatócsoport - az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet MYOTeam kutatócsoporttal együttműködésben - izomszövetek regenerációs folyamatait tudta megfigyelni molekuláris szinten, a kutatócsoport szakterületének számító nagyfeloldású lokalizációs mikroszkópia segítségével.

A 2006-ban kifejlesztett nagy térbeli feloldású lokalizációs mikroszkópiai eljárás 2014-es kémiai Nobel-díjjal való elismerése fordulópontot jelentett a biokémiai folyamatok molekuláris szintű megfigyelésében. A módszer segítségével fluoreszcens molekulák térbeli pozíciója a korábban elérhetetlen <10 nm pontossággal határozható meg szövetekben és sejtkultúrákban. Az SZTE Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport saját fejlesztésű szuperrezolúciós dSTORM mikroszkóprendszerével számos kiemelkedő eredményt ért el az elmúlt években.
Az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet MYOTeam kutatócsoporttal együttműködésben született legfrissebb tudományos eredményeiket a Frontiers in Cell and Developmental Biology folyóiratban közölték. A közös munkában a szöveti regenerációs folyamatok alapjait kutatták molekuláris szinten. Olyan potenciális nanomedicinális gyógyszermolekulákat kerestek, amelyek befolyásolásával, módosításával és irányításával a sejtek, illetve szövetek működése úgy módosul, hogy egy sérülés vagy seb regenerációja hatványozottan felgyorsul.


20190321_TR30012


A felvételek készítése során használt nagyfeloldású lokalizációs mikroszkóp ideális eszköznek bizonyult a 20–30 nm-es struktúrák megfigyeléséhez és kvantitatív kiértékeléséhez. Az eredmények hozzájárulhatnak a nanomedicina fejlődéséhez, és a jövőben a több hónapos sebgyógyulás akár néhány hetes időszakra is lerövidülhet.
További információk a kutatócsoport honlapján találhatók.





Tanulmányi hírek

TDK_tavasz

Várjuk hallgatóink jelentkezését a tavaszi helyi TDK konferenciára.

Fizikus_mernoki

Új szakkal bővítjük képzési kínálatunkat: 2024. szeptemberétől fizikus-mérnöki alapszakon is tanulhatnak az SZTE Fizikai Intézethez jelentkező hallgatók.

Friss hírek

dron2

Az SZTE TTIK Fotoakusztikus Kutatócsoport munkatársai egyik kutatási projektjükben a légköri károsanyag-koncentráció méréséhez fejlesztenek műszert és végeznek méréseket. A mérésekhez egy napjainkban igazán innovatív módszert használnak: drónra szerelik a műszerüket. A drónhasználat viszont szigorú szabályokhoz kötött, ezért drónpilóta-oktatáson vett részt a csoport öt kutatója. A képzés során szerzett tapasztalataikról és a kutatásukról kérdeztük a résztvevőket.

Sulyok_Tamas_es_Szabo_Gabor_a_parlamentben_a_Szechenyi-dijak_atadasakor._Foto_MTI

Állami elismeréseket adtak át március 15., nemzeti ünnepünk alkalmából az Országházban március 14-én. A Szegedi Tudományegyetemről is többen vehettek át rangos kitüntetéseket. Széchenyi-díjat kapott Prof. Dr. Szabó Gábor fizikus, az ELI ALPS ügyvezető igazgatója, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Magyar Érdemrend Lovagkereszt Polgári Tagozat kitüntetésben részesült Dr. Törőcsikné Dr. Görög Márta, az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja. Szintén Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével ismerte el az államfő Dr. Földesi Irén belgyógyász, klinikai farmakológus, a Szentesi Multidiszciplináris Centrum diabetológus főorvosa több évtizedes munkáját.

Kövess minket



instagramYouTube