CMB_Timeline300_no_WMAP

Az SZTE-n folyó élvonalbeli kozmológiai kutatások újabb rangos elismerése: CosmoVerse

Az EU újabb COST akció keretében támogatja a kozmológiai alapkutatásokat, a kollaborációban az SZTE oktatói jelentős szerepet vállalnak. A program fő célkitűzése a kozmológia jelenlegi, az univerzum megértésében potenciálisan áttörést hozó problémáinak vizsgálata.

A kozmológiai megfigyelésekben mutatkozó feszültségek szisztematikus hibakeresésen és fundamentális fizikán alapuló vizsgálata (CosmoVerse, CA21136)” kutatási együttműködés 2022 őszén indul, négyéves futamidővel.


Az Univerzum megértésének olyan időszakához érkeztünk, melyben a kozmológia standard modelljének (a konkordancia modellnek) jóslatai, valamint a különböző típusú megfigyelési programok néhány ponton lényeges feszültségekre vetnek fényt. Ilyenek a kozmikus tágulás mértéke és az Univerzum nagyléptékű struktúráinak növekedési üteme. Az új kozmológiai megfigyelő programok (melyek jelentős része európai), a konkordancia modell egyéb feszültségeit is felszínre hozhatják.


A feszültségek feloldása több módon képzelhető el. A nagymennyiségű adat elemzése tartalmazhat szisztematikus hibát vagy eredményt befolyásoló feltevést, mely a különböző típusú mérési programok együttes vizsgálata során derülhet ki. A kozmológiai paramétereket megadó, modell-független statisztikai adatelemzés szintén biztató útnak ígérkezik. A harmadik lehetőség a fundamentális fizikai elméletek kiterjesztése lehet. Ezek a neutrínófizika módosításától az új fizikai mezőket tartalmazó sötét energia és sötét anyag modelleken át az einsteini gravitáció nagy távolságokon történő olyan megváltoztatásáig terjednek, melyek képesek a kozmológiai feszültségeket csökkenteni.


A CosmoVerse kollaboráció célja a felsorolt területek közötti szinergia elősegítése, interdiszciplináris megközelítésen alapuló kutatói hálózat és együttműködések kialakításával. A részvétel lehetőséget teremt konferenciákon, iskolákon való részvételre, valamint rövid tanulmányutakra is. Gergely Árpád László, az SZTE egyetemi tanára a kollaborációs pályázat kidolgozói között szerepelt és a kollaboráció menedzsment bizottság tagja, melybe Keresztes Zoltánt, az SZTE egyetemi docensét társtagnak jelölte.


A CosmoVerse folytatja a korábbi évek európai együttműködéseit a gravitációs jelenségek jobb megértése céljából, melyekben Gergely Árpád László és Keresztes Zoltán menedzsment bizottsági tagként és kutatóként vettek részt:


2019-2023: Kvantumgravitációs fenomenológia sokcsatornás közelítésben (QGMM, CA18108)

2017-2021: Gravitációs hullámok, fekete lyukak és fundamentális fizika (GWniverse, CA16104)

2016-2020: Elméleti kozmológiai és asztrofizikai kutatások, kutatóképzés hálózat (CANTATA, CA15117)

2010-2014: Fekete lyukak egy vad univerzumban (MP0905)





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube