20221003_korom_AjtaiT

Korom nanorészecskék generálása lézerrel az SZTE Fizikai Intézetében

A dízelüzemű járművekből és a fűtési rendszerekből a légkörbe kerülő koromszennyezés alapos vizsgálatához szükséges, úttörő jellegű laboratóriumi fejlesztések is zajlanak az SZTE TTIK Fizikai Intézetében.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet keretein belül működő Lézeres Aeroszol Kutatások Laboratóriumának munkatársai Dr. Ajtai Tibor vezetésével új eljárást fejlesztettek ki a légköri korom aeroszolok kontrollált, laboratóriumi körülmények közötti előállítására. Legújabb elemzésükben bemutatták az eljárás legfontosabb tulajdonságait a koromgenerálásra legelterjedtebben alkalmazott további két módszerrel összehasonlítva.


Eddigi munkájuk során igazolták, hogy az általuk fejlesztett, a monolitikus grafit lemez lézeres gerjesztésén alapuló generálási eljárással előállított korom nanorészecskék a frissen emittált dízel korom aeroszolok fizikai sajátosságait nagy pontossággal modellezik. Igazolták továbbá, hogy az eljárás újszerű lehetőséget teremt a háztartási szén és biomassza tüzelőanyagok kontrollált, laboratóriumi körülmények között történő modellezésére.


A generátor fejlesztése jól illeszkedik a Fizikai Intézetben részben az SZTE-Audi-MOL együttműködés keretein belül végzett alacsony környezeti terhelésű üzemanyagok emissziós bázisú fejlesztését célul kitűző műszeres infrastruktúra és mérési kompetencia kialakításába, illetve továbbfejlesztésébe. A kapcsolódó projekt címe Fenntartható Zöld Kémia és Mobilitás Kompetencia Központ létrehozása a Szegedi Tudományegyetemen.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_16

Az MTA Fizikai Fődíjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) adományozza a fizika területén elért kiemelkedő tudományos eredményekért. Benedict Mihály, az Elméleti Fizikai Tanszék professor emeritusa a díjat a kvantumos rendszerek viselkedésének kutatásában, az elméleti fizika egyetemi oktatásában, a tudományos utánpótlás nevelésében, valamint a hazai és nemzetközi szakmai közéletben végzett több mint öt évtizedes kiemelkedő munkájával, továbbá iskolateremtő tevékenységével érdemelte ki.

Fejlec_SZTE_FI_15

Két munkatársunk, Dr. Barna Barnabás (Kísérleti Fizikai Tanszék) és Dr. Kohut Attila (Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék) is a nagy presztízsű MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj idei nyertesei között szerepel!

Kövess minket



instagramYouTube