weboldal_fizika_napja_2024_v2

Szegedi Fizika Napja 2024 - Krausz Ferenctől is kérdezhetnek az érdeklődők

Az idei évben február 3-án szombaton 9 órától kerül megrendezésre a Szegedi Fizika Napja. A rendezvénynek a tavalyi évhez hasonlóan az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet ad otthont, mely intézményben folyó kutatások alapját a 2023-ban Nobel-díjat nyert attofizikai felfedezések adják.

Az ingyenesen látogatható rendezvényen izgalmas programmal készülünk a fizika iránt érdeklődő diákoknak, mely során számtalan fizikai érdekességet láthatnak és hallhatnak a résztvevők, illetve pontosabb képet kaphatnak az SZTE Fizikai Intézet képzéseiről, az intézetben folyó kutatásokról és a fizikusok munkájáról is.

Programjaink:

Előadások

9:00-9:20

Prof. Dr. Szabó Gábor megnyitóbeszéde

9:20-10:00

Dr. Varjú Katalin - Attoszekundumos impulzusok és az ELI ALPS a 2023-as Nobel-díj tükrében

Az előadás alatt élőben bejelentkezik Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, aki az attofizika és a Nobel-díj kapcsán osztja meg gondolatait és a közönség kérdéseire is válaszol!

10:15-11:00

Dr. Paragi Gábor - Tudományágak kereszteződésében: molekulák számítógépes modellezése

Az előadásban bemutatásra kerül, hogy a molekulák számítógépes modellezése során milyen sok különböző tudományág eredményeit kell együttesen felhasználni ahhoz, hogy hasznos megállapításokat lehessen tenni valamely kísérlet vagy kutatás kapcsán. Az előadó elsősorban élettudományi eseteken keresztül mutatja be a molekulamodellezés alapjait, a különböző számítások elméleti hátterét. Az előadás nemcsak a fizika, hanem a biológia, kémia, vagy számítástechnika iránt érdeklődő fiatalok számára is érdekesnek ígérkezik.

Az előadásokat a konferenciateremben tartjuk.

Előzetes regisztrációhoz kötött programok

A regisztráció lezárult!

Vezetett látogatások

Fókusz Interaktív Látogatói Tér megtekintése

10:30-14:00

A Látogatói Tér a megjelölt időszakban folyamatosan látogatható.

A bejárata a konferenciaterem mögött található,

de az információs pultnál részletes tájékoztatást kaphat a megközelítéséről.

Ismerd meg, hogyan teszteljük a modern belső égésű motorokat:

látogatás a motorfékpadhoz

11:00-11:30

12:00-12:30

13:00-13:30

Gyülekező az információs pultnál.

Vezetett látogatás az ELI ALPS épületében

11:15-11:45

12:15-12:45

13:15-13:45

Gyülekező az információs pultnál.

Kérjük a vezetett látogatásokra regisztrált résztvevőket, hogy a csoportja indulását megelőzően a recepciós pultnál igazolja magát a személyi igazolványa felmutatásával és vegye át látogatói matricáját.

Egyetemi mintaóra

Dr. Czirják Attila – Kétállapotú kvantumrendszerek: az elektronspintől a kvantum-technológiákig

12:45-13:45

Az egyetemi mintaóra kimondottan a fizika iránt mélyebben érdeklődő középiskolás diákoknak szól, ennek keretében igyekszünk ízelítőt adni abból, hogyan oktatunk elméleti fizikát az SZTE Fizikai Intézetében.

Az egyetemi mintaórát a konferenciateremben tartjuk.

Standos bemutatók

11:00-14:00

Az aulában elhelyezett standos bemutatókon az SZTE Fizikai Intézet kutatóinak munkájával, az ELI ALPS-ban zajló kutatásokkal, továbbá a fizika ipari alkalmazásainak módjaival ismerkedhetnek meg a résztvevők. Ugyanakkor az SZTE Fizikai Intézet képzéseiről is informálódhatnak a felvételizők. A kiállítók listája:

SZTE Adoptim Kutatócsoport

SZTE Asztrofizikai Kutatócsoport

SZTE Elméleti fény-anyag kölcsönhatási Kutatócsoport

SZTE Fotoakusztikus Kutatócsoport

SZTE Gravitációelméleti Kutatócsoport

SZTE Nano- és Mikromegmunkálási Kutatócsoport

SZTE Nanoplazmonika Kutatócsoport

Tájékoztató az SZTE Fizikai Intézet képzéseiről

ELI lézersakk

Virtuális laborlátogatás

HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK)

SZTE JGYPK Technika Tanszék

SZTE Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet

SZTE IKIKK 3D Központ

Furukawa Electric Technológiai Intézet

Hobré Laser Technology

Mediso

Semilab

Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny eredményhirdetése

14:00-14:05

Prof. Dr. Hopp Béla és Prof. Dr. Zimányi László köszöntőbeszéde

14:05-14:50

Ignácz Ferenc mesteroktató – FizShow: Látványos kísérleti bemutató

14:50 -

Díjak átadása

A konferenciateremben tartandó eredményhirdetés minden érdeklődő számára szabadon látogatható.

Letölthető plakát színes verzióban

Letölthető plakát fekete-fehér verzióban

Akinek van Instagram profilja, ne hagyja otthon a telefonját, ugyanis a programokon elhangzottakhoz kapcsolódóan játékra invitáljuk a látogatókat, akiknek értékes nyereményekben lehet részük!

Az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet címe: 6728 Szeged, Wolfgang Sandner utca 3.

Minden érdeklődőt szeretettel várnak az SZTE Fizikai Intézet és az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet munkatársai!

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2024. május 15.

aeroszol2

Az SZTE Fizikai Intézet kutatói is részt vettek az SZTE és a Magyar Aeroszol Társaság által szervezett Magyar Aeroszol Konferencián. A nagy hagyományú és széles érdeklődésre számot tartó, 16. alkalommal megrendezett konferenciának a Szarvas Liget Wellness és Konferencia Hotel adott otthont április 25. és 27. között.

IMG_3348

Bozóki Zoltán professzor úr, az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék, illetve a Fotoakusztikus Kutatócsoport vezetője nyerte el idén a Magyar Aeroszol Társaság Zsigmondy-díját, melyet a XVI. Magyar Aeroszol Konferencián vehetett át Szarvason.