polarizationSphericalDistribution_488_nm_80nm_18nm

Elméleti és kísérleti módszerekkel vizsgálták kutatóink a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatását

Novák Tibor, az AdOptIm Kutatócsoport egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiával foglalkozó tudományos munkatársa tanulmányt írt a rangos Optics Communications nemzetközi folyóiratba. Az írás témája a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatásának vizsgálata. Szerzőtársai az intézetünkből Erdélyi Miklós, a kutatócsoport vezetője, Bíró Péter, Ponyeczkiné Czvik Elvira, illetve az SZTE és az SZBK vegyészei.

Kutatóink elméleti modellezéssel és egyedi molekula lokalizációs mikroszkópiai technikával karakterizálták fém nanogömbökhöz kötött szerves festékmolekulák sugárzásának polarizációfokát.

A jelenség alapja, hogy a plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatnak a fluoreszkáló molekulákkal, jelentősen befolyásolva azok sugárzását. Azonban ez a kölcsönhatás erősen függ a festékmolekula irányultságától, és számos kísérleti alkalmazásnál (például folyadék közegben) a molekula forgása jóval rövidebb időskálán történik (nanoszekundum), mint a detektálás (milliszekundum). Ennek leírására dolgoztak ki egy összetett számítógépes modellszámítást, egy egyszerűsített, szemléletes elméleti modellt, és kísérleti módszereket is. Ezek segítségével megmutatták, hogy ilyen rendszerben még szabadon és gyorsan forgó molekulák esetén is magas polarizációfokú lesz a sugárzás.

Kutatásuknak és a kifejlesztett metodikáknak köszönhetően jobban érthetővé vált a szabadon forgó molekulák és plazmonikus nanorészecskék kölcsönhatása, amivel akár a plazmonika gyakorlati alkalmazásaihoz – mint például biomolekula-detektálás – is hozzájárulhatnak.


A „Using polarization sensitive SMLM to infer the interaction strength of dye-plasmonic nanosphere systems” címmel megjelent tanulmány ITT olvasható.


A borítóképen: A mérhető polarizációfok a festékmolekula gömbi nanorészecskén lévő pozíciójától függően.






Tanulmányi hírek

cover_3

A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előfordulóját, a 2024. évi Őszi Helyi Tudományos Diákköri Konferencia Fizikus Diákkörét 2024. november 28-án tartottuk, melyen tizenegy fiatal kutató mutatta be kutatási eredményeit.

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Friss hírek

bodi

Bódi Attila az SZTE Fizikai Intézetben szerezte csillagász mesterdiplomáját 2014-ben, azóta doktori fokozatot is szerzett, jelenleg pedig a Princeton Egyetemen dolgozik az Egyesült Államokban. A cikkben Attilától megtudhatjuk, hogy hogyan boldogul egy szegedi csillagász a tengerentúlon, hogyan élte meg az egyetemi éveit, és tanácsokat is ad a csillagásznak készülő fiatalok számára.

Petak_Ferenc_S-3

Az SZTE Innovációs Napján rangos elismerésben részesült a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet Kardiopulmonális Kutatócsoportjának két kutatója. Dr. Fodor Gergely, az intézet adjunktusa vehette át az Innovációs díjat az egészségügyi fejlesztések kategóriában a 3D nyomtatással személyre szabható légzési áramlásmérők terén Prof. Dr. Peták Ferenccel, az intézet vezetőjével közösen végzett kutatásáért, valamint ezzel párhuzamosan elnyerték a Proof of Concept pályázat támogatását is, amely projektjük célja egy könnyen kezelhető, hordozható légzésfunkciós mérőberendezés fejlesztése. A díjazott projektekről magukkal a kutatókkal beszélgettünk.

Kövess minket



instagramYouTube