nyito_karikokatalin_kisbolygo

Kisbolygót kapott Karikó Katalin!

A 2002-ben talált aszteroida a Szegeden indult kisbolygó-megfigyelési program eredménye volt, a felfedezés Sárneczky Krisztián programvezető kutató és Heiner Zsuzsanna, az SZTE akkori csillagász hallgatójának észlelőmunkája során történt.

Sárneczky Krisztián vezetésével - a szegedi egyetem támogatásával, a Szegedi Csillagvizsgáló műszereivel - 1997-ben indult szervezett kisbolygó-megfigyelési program, ami hamarosan nagyobb obszervatóriumokba települt át. Az azóta felfedezett közel kétezer aszteroida jó részét az ELKH (korábban MTA) CSFK Csillagászati Intézet Piszkéstetői Megfigyelő Állomásának 60 cm-es Schmidt-távcsövével találták a CSFK kutatói, valamint az SZTE és az ELTE hallgatói, munkatársai.
A Karikó Katalinról elnevezett kisbolygót 2002. január 11-én Sárneczky Krisztián és Heiner Zsuzsanna (az SZTE akkori csillagász hallgatója, jelenleg a berlini Humboldt Egyetem laborvezető fizikusa) fedezte fel. A nagyjából 1,5 km átmérőjű űrszikla a Mars és a Jupiter közötti fő kisbolygóöv belső részén keringve 3,7 év alatt kerüli meg a Napot.

A csillagaszat.hu portál híre (forrás)

Az SZTE sajtóirodájának összefoglaló cikke





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Kövess minket



instagramYouTube