POR

Sugárzás okozta DNS-törés vizsgálata szuperrezolúciós mikroszkóppal

A nagy térbeli feloldású, úgynevezett szuperrezolúciós optikai mikroszkópia (STORM) segítségével a sejtekben zajló biokémiai folyamatok molekuláris szinten követhetők. Az SZTE Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport által kifejlesztett mikroszkóprendszer <10 nm struktúrák optikai leképezését teszi lehetővé. A csoport legfrissebb kutatásai a röntgensugarak hatására bekövetkező DNS-törések vizsgálatára irányultak.

A sugárkezelés a rákos megbetegedések kezelésének egyik fontos eszköze. Célja, hogy a rákos sejtek számát hatékonyan és nagy szelektivitással csökkentse. A terápia során a megfelelő sugárzási paraméterek optimalizálása kritikus fontosságú. Az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjának és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont Orvosbiológiai Alkalmazások Csoportjának közös kutatási projektjének célja a besugárzás idő- és dózisfüggő hatásainak vizsgálata volt daganatos sejtekben. A kísérletek során a kutatók a DNS kettős szálú törést jelző, fluoreszcens festékkel jelölt γ-H2AX fehérjékről nyertek képeket konfokális és dSTORM lokalizációs mikroszkóppal. A konfokális felvételek elemzésével nagyszámú sejtről tudtak információt gyűjteni, míg a nagy feloldású lokalizációs felvételek kvantitatív kiértékelése pontos képet adott a γ-H2AX fehérjék eloszlásáról és számosságáról a sejteken belül. A remények szerint az eredmények hozzájárulnak a sugárkezelések hatékonyságának növeléséhez és a DNS-ben bekövetkező kettős szálú törések javító mechanizmusának megértéséhez.


A kutatási eredmények a Pathology and Oncology Research folyóiratban jelentek meg.





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

desert-drought-dehydrated-clay-soil-60013

„Vízgazdálkodási kihívások és tudományos válaszok a Dél-Alföldön” címmel tartottak szakmai napot Szegeden, a Magyar Tudományos Akadémia helyi akadémiai bizottságának székházában. A Magyar Hidrológiai Társaság által szervezett szakmai nap célja, hogy platformot biztosítson a vízügyi igazgatás által felvetett gyakorlati problémák, kutatási kérdések és innovációs igények megvitatására, valamint hogy feltérképezze az ezekre választ adni képes egyetemi kompetenciákat a Szegedi Tudományegyetemen.

Kövess minket



instagramYouTube