POR

Sugárzás okozta DNS-törés vizsgálata szuperrezolúciós mikroszkóppal

A nagy térbeli feloldású, úgynevezett szuperrezolúciós optikai mikroszkópia (STORM) segítségével a sejtekben zajló biokémiai folyamatok molekuláris szinten követhetők. Az SZTE Fizikai Intézetében működő AdOptIm kutatócsoport által kifejlesztett mikroszkóprendszer <10 nm struktúrák optikai leképezését teszi lehetővé. A csoport legfrissebb kutatásai a röntgensugarak hatására bekövetkező DNS-törések vizsgálatára irányultak.

A sugárkezelés a rákos megbetegedések kezelésének egyik fontos eszköze. Célja, hogy a rákos sejtek számát hatékonyan és nagy szelektivitással csökkentse. A terápia során a megfelelő sugárzási paraméterek optimalizálása kritikus fontosságú. Az SZTE Fizikai Intézet AdOptIm kutatócsoportjának és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont Orvosbiológiai Alkalmazások Csoportjának közös kutatási projektjének célja a besugárzás idő- és dózisfüggő hatásainak vizsgálata volt daganatos sejtekben. A kísérletek során a kutatók a DNS kettős szálú törést jelző, fluoreszcens festékkel jelölt γ-H2AX fehérjékről nyertek képeket konfokális és dSTORM lokalizációs mikroszkóppal. A konfokális felvételek elemzésével nagyszámú sejtről tudtak információt gyűjteni, míg a nagy feloldású lokalizációs felvételek kvantitatív kiértékelése pontos képet adott a γ-H2AX fehérjék eloszlásáról és számosságáról a sejteken belül. A remények szerint az eredmények hozzájárulnak a sugárkezelések hatékonyságának növeléséhez és a DNS-ben bekövetkező kettős szálú törések javító mechanizmusának megértéséhez.


A kutatási eredmények a Pathology and Oncology Research folyóiratban jelentek meg.





Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

szent_gyo__rgyi_albert_kiva__lo__sa__gi_u__nnepse__g_w_31

Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben - köztük intézetünk oktatóit, dolgozóit is.

Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

Kövess minket



instagramYouTube