20210527_jwst_0

Szegedi diplomával is elérhető a NASA 10 milliárd dolláros űrtávcsöve

Szegedi és szegedi kötődésű csillagászok több kutatási tervvel is nyertek távcsőidőt a NASA 10 milliárd dolláros James Webb-űrteleszkópjára, amely a tervek szerint idén októberben startol majd.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Asztrofizikai Kutatócsoportjának munkatársa, Szalai Tamás - a szakterület vezető amerikai és európai kutatóit tömörítő együttműködések keretében - négy projekttel is szerepel a NASA következő zászlóshajó-misszója, a James Webb-űrtávcső első körben kiírt távcsőidő-pályázata nyerteseinek listáján. Szintén győztes pályázatok kezdeményezői között találkozhatunk két Szegeden végzett, hosszú évek óta az Egyesült Állomokban dolgozó asztrofizikus, Gáspár András és Apai Dániel nevével (jelenleg mindketten a neves Arizonai Egyetem kutatói).


Kollégánknak a napokban megjelent írása részletesen bemutatja az űrtávcső fejlesztésének eddigi történetét, valamint azt, milyen módon is zajlik egy űrtávcsőidő-pályázat megírása:

Webbre fel! Magyar kutatók is észlelhetnek majd minden idők legdrágább űrteleszkópjával (csillagaszat.hu, 2021.06.01.)





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube