20220831_asztro_szakkor

Asztrofizikai diákolimpiai válogatóversenyre felkészítő szakkör az SZTE-n

Az SZTE TTIK Fizikai Intézete a 2022-2023-as tanévben csillagászati/asztrofizikai szakkört szervez érdeklődő középiskolások számára.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézete a 2022-2023-as tanévben felkészítő szakkört szervez a Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia hazai válogatóversenyére, az Athletica Galactica-ra.

Az első félévben azokat várjuk az egyetemi szakkörre, akik már haladóak a témában, indulni terveznek a 2022/23 tanévi verseny őszi fordulóiban. Az egyetemi szakkör péntek délutánonként, 15.30-17.00 óra között lesz az SZTE TTIK Fizikai Intézet Fröhlich tantermében (Tisza L. krt. 86., II. emelet). (A helyszín megtalálását segítő, videóval ellátott térkép itt!)

Az első foglalkozásra szeptember 9-én, pénteken 15.30-tól kerül sor.

Az egyes foglalkozások tervezett időpontjai:
Szeptember: 9., 16., 23., 30.
Október: 7., 14., 21., 28.
November: 11., 18., 25.
December: 2., 9., 16.


A szakkör megtartásában a középiskolai csillagászati versenyek és szakkörök, illetve csillagászati ismeretterjesztés terén komoly tapasztalatokkal rendelkező kollégáink működnek közre: Dr. Szalai Tamás (adjunktus), Dr. Nagy Andrea (tudományos munkatárs), Nagy Kristóf, Pál Boróka, Szányi Balázs és Zsíros Szanna (PhD-hallgatók).


A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni Unghváryné Kerekes Arika intézeti ügyvivőnél lehet (név, iskola, évfolyam megadásával): fizika.intezet@szte.hu

A szakkörhöz azok a diákok is csatlakozhatnak, akik az első foglalkozáson valamilyen okból nem tudnak részt venni.


2022 őszén a kezdők számára iskolai szakkör tartását javasoljuk, amely ajánlott tematikája a következő:

Matematikai ismeretek:

  • kör, ellipszis, parabola, hiperbola, kúp, kúpszeletek
  • szögfüggvények
  • szögmértékek

Fizikai ismeretek:

Newton-törvények, mechanika, körmozgás, geometriai optika

Kidolgozott feladatok találhatóak Gróf Andrea: További csillagászati feladatok a középiskolai fizika fejezeteihez című könyvében, amely letölthető innen: http://fiztan.phd.elte.hu/kozkincs/kiadvanyok/index.html


2023 januárjától a tervek szerint kéthetente váltakozó tematikával várunk majd minden érdeklődő diákot: a páros hetekben a haladókat, a páratlan hetekben pedig azokat, akik ebben a tanévben még nem indultak a versenyen, de helyi szakkörökön elkezdték a felkészülést a tématerületen.





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube