Screenshot_from_2022-10-12_21-05-03

Ammóniamérés fizikus módra - az eredmény: rangos kémiai publikáció

Az Amerikai Kémikusok Egyesülete (ACS) rangos folyóiratában, az Analytical Chemistry című lapban jelent meg nemrég a 14-es és 15-ös ammónia stabil izotópok gázfázisú, szelektív, gyors és automatizált mérésére kidolgozott fotoakusztikus módszer leírása.

Az SZTE TTIK Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének Fotoakusztikai Kutatócsoportja munkatársainak irányításával Emily Awour Ouma kenyai PhD hallgató dolgozta ki elsőként az ammónia izotópok mérésére szolgáló közeli infravörös tartományban működő rendszert. A módszer hasznos eszköz lehet a nyomjelzéses és forrásazonosítási eljárási technikák alkalmazása során, elsősorban ott, ahol a hagyományos műszerek hátrányban vannak, pl. a magas költség, a bonyolult mintavétel, vagy a hosszadalmas eljárás miatt.


A kutatócsoport munkatársai folyamatosan törekednek a fotoakusztikus mérési módszerek fejlesztésére és minél szélesebb területen való alkalmazására. Az újonnan kifejlesztett műszerünk kiválóan használható az ammónia elektrokatalitikus szintézisének kutatása során. A nagy energiaigényű Haber-Bosch eljárást kiváltó technológia kidolgozása még kutatási fázisban van, többek között az Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszéken is foglalkoznak ezzel a problémával. Ebben a kezdeti kutatási stádiumban az ammónia hozama még csekély, és a termelődött anyagot a kimutatás során hagyományos módszerekkel nem lehet elkülöníteni a környezeti szennyezésektől (emberi lélegzet, labor levegő stb.). Ha jelzett nitrogénből indulunk ki, ez a probléma kiküszöbölhető. Az eljárás egyébként a környezet-megfigyelés számos területen alkalmazható, az ammónia szennyezés forrásának azonosításától kezdve a talaj biológiai-kémiai folyamatainak tanulmányozásáig.” ismertette prof. Bozóki Zoltán tanszékvezető, a csoport kutatásainak irányítója.


A rangos kémiai folyóiratban megjelent publikáció ezen a linken érhető el.





Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube