cover

Fizikusok a munkaerőpiacon

Milyen munkakörökbe keresnek fizikusokat? Mindenkiben felmerül a kérdés, aki az egyetemi fizika szak iránt érdeklődik, de akár a végzés előtt álló fizikus hallgatók is elgondolkodhatnak ezen. Igyekszünk segíteni, hogy tájékozottak legyetek e kérdésben.

Interjúk végzett fizikusokkal


Megkértünk több, az SZTE-n végzett fizikust, hogy a velük készített interjúkban meséljenek a karrierútjukról, fizikusként végzett munkakörükről, ami mellett üzenetet is fogalmaztak meg a fizikusjelöltek számára:


Bali Krisztián, alkalmazásfejlesztő kutató és szervizmérnök a Semilabnál:

Az egyetemen olyan emberek közé kerülünk, akiknek hasonló az érdeklődési köre, és ez nagyon jó” – Interjú Bali Krisztián fizikussal


Kovács Bence Máté, optikai fejlesztőmérnök a Semilabnál:

Az egyetemi lézerlaborban szerzett tapasztalatait kamatoztatja a Semilabnál az optikai fejlesztőmérnök Kovács Bence Máté


Seres Imre, early stage researcher az ELI ALPS-nál:

„Nagyon motiváló, hogy egy olyan lézerrendszeren dolgozhatok, ami a fizika új dimenzióit nyithatja meg” – Interjú Seres Imre lézerfizikussal


Sallai Krisztina, early stage researcher az ELI ALPS-nál:

Az ELI-ben is hasznosítják PhD-hallgatónk numerikus kísérleteit a magasharmonikus-spektrum minél pontosabb kiszámításához


Trényi-Sárosi Krisztina, early stage researcher az ELI ALPS-nál:

„Az ELI-ben dolgozni nemcsak izgalmas, de menő is!” – Interjú Trényi-Sárosi Krisztina fizikussal


Szaszkó-Bogár Viktor, pénzügyi elemző a Superfund Research Kft.-nél:

Fizikusként fejleszt pénzügyi elemző rendszereket Szaszkó-Bogár Viktor


Csonti Katalin, Horváth Mercédesz és Cseszkóné László Alexandra a Semilabnál:

Három fizikus lány, egy cég, háromféle munkakör – Interjú a Semilab fizikusaival


Eszenyi Tamás és Varga Attila Hobré Laser Technology Kft.-nél:

Fizikusok fejlesztenek fotoakusztikus mérőműszert a földgáz- és olajipar számára



A szegedi diplomások bemutatkozásában és videóüzeneteiben további információk szerezhetők a fizikusok karrierútjáról és munkaerőpiaci lehetőségeiről.


img_0127_450x330



Munkakörök


Megkérdeztük oktató és kutató munkatársainkat, hogy szerintük milyen területen lehet szükség a munkaerőpiacon a fizikai tudásra. Egyik kollégánk szerint:


„Főként műszaki, mérnöki és orvosi területeken, valamint a csillagászatban, de fizikusként gyakorlatilag bármely természettudománnyal, informatikával vagy matematikával kapcsolatos területeken is könnyedén el lehet helyezkedni”. (Dr. Mitnyan Tibor)


fizika21_450x330


Mi is hasonlókat tapasztaltunk, mikor több alkalommal szétnéztünk a legnagyobb hazai álláskereső portálon, keresőmotorokon és általunk ismert ipari cégek honlapjain, hogy lássuk: milyen munkakörökben keresnek éppen fizikusokat? Az eredmények a következők:



Ipar: elemző-, teszt-, tervező-, fejlesztőmérnök

Gondoltad volna, hogy számos mérnöki pozícióra nemcsak mérnöki diplomával rendelkezők jelentkezhetnek, hanem fizikusok is? A paletta rendkívül színes, a nyitott pozíciót hirdető cég profiljától függően például nukleáris létesítmények biztonsági elemzésére, elektronikai termékek tesztelésére, algoritmusok tesztelésére, új mérőeszközök kifejlesztésére, autóipari berendezések tervezésére egyaránt keresnek fizikusokat a gépészmérnökök, villamosmérnökök, mechatronikai mérnökök mellett.


Bankszektor: kockázatelemző, pénzügyi elemző-modellező

A fizikusok egyetemi tanulmányaik alatt magasszintű matematikai ismereteket és elemzőképességet sajátítanak el. Erre a tudásra pedig nagy szükség van a bankszektorban. E területen tevékenykedő fizikusok például hitelezési kockázati modelleket készítenek, algoritmusokat fejlesztenek.


IT: programozó, szoftverfejlesztő

Számos IT álláshirdetésben a programozó és szoftverfejlesztő állásokra fizikusok jelentkezését is várják. Azonban ezeknél az állásoknál valamely programozási nyelv ismerete alapelvárás! A programozási alapismeretekkel a fizika szakon is megismerkedhetsz.


Tudomány: kutató

Fizikusokra kutatóintézetekben és az egyetemeken is nagy szükség van, például nálunk, a Fizikai Intézetben is sok fizikus helyezkedik el a diplomája megszerzése után, sőt, többen már egyetemi tanulmányaik alatt állásajánlatot kaptak. A fizikusok kutatói lehetőségei rendkívül sokszínűek: a csillagászat és űrkutatás, a lézerek, a nukleáris energia kutatása, mérőműszerek fejlesztése, a biofizika területén egyaránt szükség van a fizikus kutatókra.


IMG_0319


A fizikusok munkaerőpiaci lehetőségeiről a félvezetők gyártásával foglalkozó partnercégünk, a Semilab Zrt. munkatársaival is beszélgettünk egy korábbi interjúnkban. Szerintük is nagyon szélesek a fizikusok elhelyezkedési lehetőségei:


„A jelenlegi trendek alapján a félvezetőipari óriások térnyerése és az IT-szektor vitathatatlan jelentősége miatt kulcsfontosságú a fizikusképzés és kulcsfontosságúak a frissen végzett fizikusok. Változatos feladatok és karrierutak előtt állnak, hosszútávú perspektívát kínáló, innovatív cégek sora igyekszik ezt demonstrálni”. (Dr. Dorogi Márta, Semilab Zrt.)




Azt fontos tudni, hogy a munkaadók – az interjú és az álláshirdetések alapján – nemcsak a szakmai tudást, hanem bizonyos személyes kompetenciákat és készségeket egyaránt keresnek a jelöltekben. Az álláshirdetések alapján elvárt az analitikus készség és logikus gondolkodás, a jó kommunikációs képesség, a precizitás, a tanulásra való igény és hajlandóság, a jelöltnek képesnek kell lenni önállóan és csapatban is dolgozni, valamint a legalább középfokú angol nyelvtudás és a digitális kompetenciák nélkülözhetetlenek.



Mind oktatóink, mind a Semilab munkatársai is fogalmaztak meg konkrét üzeneteket a pályaválasztás előtt álló középiskolás diákoknak, amelyekben a fizikusok munkaerőpiaci lehetőségeire is kitértek:


„Fizikusnak lenni néha nagyon nehéz, de ez ne befolyásoljon senkit, a fizika bőven tartogat meglepetéseket, boldog pillanatokat és nem utolsó sorban karriert! (…) Ami a munkaerőpiacot illeti, nem fogtok csalódni, ha Magyarországon folytatjátok a tanulmányaitokat, közel a lakóhelyetekhez (legalább BSc-szinten) és a jövendőbeli fizetésekkel kapcsolatban sem kell aggódnotok!” (Mészáros Gergő, Semliab Zrt.)



„Ha érdekli őket a fizika vagy a csillagászat, szeretik a matematikát és az informatikát, de bizonytalanok benne, hogy milyen szakmában szeretnének elhelyezkedni, akkor a fizikus képzés egy remek arany középút, amit ugródeszkának használhatnak a későbbiek során gyakorlatilag bármely szakma irányába.” (Dr. Mitnyan Tibor, egyetemi oktató)




Kinek a motivációja lenne hitelesebb, mint azoké, akik nap mint nap fizikusokkal dolgoznak együtt, és fizikával foglalkoznak? :)





Tanulmányi hírek

cover_3

A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia előfordulóját, a 2024. évi Őszi Helyi Tudományos Diákköri Konferencia Fizikus Diákkörét 2024. november 28-án tartottuk, melyen tizenegy fiatal kutató mutatta be kutatási eredményeit.

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Friss hírek

bodi

Bódi Attila az SZTE Fizikai Intézetben szerezte csillagász mesterdiplomáját 2014-ben, azóta doktori fokozatot is szerzett, jelenleg pedig a Princeton Egyetemen dolgozik az Egyesült Államokban. A cikkben Attilától megtudhatjuk, hogy hogyan boldogul egy szegedi csillagász a tengerentúlon, hogyan élte meg az egyetemi éveit, és tanácsokat is ad a csillagásznak készülő fiatalok számára.

Petak_Ferenc_S-3

Az SZTE Innovációs Napján rangos elismerésben részesült a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet Kardiopulmonális Kutatócsoportjának két kutatója. Dr. Fodor Gergely, az intézet adjunktusa vehette át az Innovációs díjat az egészségügyi fejlesztések kategóriában a 3D nyomtatással személyre szabható légzési áramlásmérők terén Prof. Dr. Peták Ferenccel, az intézet vezetőjével közösen végzett kutatásáért, valamint ezzel párhuzamosan elnyerték a Proof of Concept pályázat támogatását is, amely projektjük célja egy könnyen kezelhető, hordozható légzésfunkciós mérőberendezés fejlesztése. A díjazott projektekről magukkal a kutatókkal beszélgettünk.

Kövess minket



instagramYouTube